Ratios
Rates
Ratio Tables
Equivalent Ratios
Ratio and Rate Problems
100

In a parking lot, there are 21 blue cars and 75 cars that are other colors. What is the ratio of cars that are not blue to cars that are blue? (remember to explain in words as well!)

25/7; For every 25 cars that are not blue, there are 7 cars that are blue. 

100

Four friends paid a total of $32 for movie tickets. What is the ratio $32 for 4 people written as a unit rate?

$8 per person

100

A principal needs 2 chaperones for every 25 students at the school dance. How many chaperones does he need if 225 students are expected to be at the dance?

18 chaperones

100

Determine if each pair of ratios or rates is equivalent. Explain your reasoning:

8 out of 10 boys play a sport; 

25 out of 30 boys play a sport

No; Since 8 boys/10 boys ≠ 25 boys/30 boys, the ratios are not equivalent.

100

A factory produces 6 motorcycles in 9 hours. Find how many hours it takes to produce 16 motorcycles at this rate.

24 hours

200

Mrs. Simpson’s class has 10 girls and 15 boys. What is the ratio of boys to total students?  (remember to explain in words as well!)

3/5; Out of every 5 students, 3 are boys. 

200

At a warehouse, the employees can unload 18 trucks in 6 hours. What is the unit rate for unloading trucks?

3 trucks per hour

200

Nyoko is having a pizza party. If two large pizzas serve 9 people, how many pizzas should she order to serve 27 guests at the party?  

6 pizzas

200

Determine if each pair of ratios or rates is equivalent. Explain your reasoning.

$16 for 2 tickets; 

$40 for 5 tickets Y

2. Yes; Since the unit rates are the same, $8/ 1 ticket, the rates are equivalent; $16/ 2 tickets = $40/ 5 tickets.

200

The ratio of boys to girls in history class is 4 to 5. How many girls are in the class if there are 12 boys in the class?

15 girls

300

In a recent NFL season, the Miami Dolphins won 4 games and the Oakland Raiders won 5 games. What is the ratio of wins for the Dolphins to wins for the Raiders?

4/5

300

A reindeer can run 96 miles in 3 hours. At this rate, how far can a reindeer run in 1 hour? Explain.

32 mi; Sample answer: If it takes a reindeer 3 hours to run 96 mi, it must take 3 ÷ 3 = 1 h to run 96 ÷ 3 = 32 mi.

300

A store is having a sale on movies. Adrian buys 5 movies and spends $40. If he decides to go back to the sale and buy 2 more movies, how much will he pay?

$16

300

Determine if each pair of ratios or rates is equivalent. Explain your reasoning. 

3 teachers for 63 students; 

7 teachers for 147 students Ye

Yes; Since the unit rates are the same; 21 students/ 1 teacher , the rates are equivalent; 63 students/ 3 teachers = 147 students/ 7 teachers

300

A recipe that will make 3 pies calls for 7 cups of flour. Find how many pies can be made with 28 cups of flour

12 pies

400

Rod has 10 rosebushes, 2 of which produce yellow roses. Write the ratio 2 yellow rosebushes out of 10 rosebushes in simplest form.

1/5

400

Mrs. Carson pays Kristen $48 for babysitting 6 hours, and Mr. Vasquez pays her $67.50 for babysitting 9 hours. Who pays Kristin the better salary? Explain your answer.

Mrs. Carson; Sample answer: Mrs. Carson pays $8 per hour and Mr. Vasquez pays $7.50 per hour. $8 > $7.50

400

Patrick buys 12 bunches of bananas for $9 for the after school program. Use a ratio table to determine how much Patrick will pay for 8 bunches of bananas

$6

400

Lusita earned $85 for 8 hours of babysitting. Avery earned $125 for 11 hours of babysitting. Are the rates equivalent? Explain your reasoning. 

No; Sample answer: since $85/8 hours ≠ $125/11 hours, the rates are not equivalent.

400

The Lakewood Wildcats won 5 of their first 7 games this year. There are 28 games in the season. About how many games would you expect the Wildcats to win this season?

20 games

500

Oscar is 16 years old and his sister Julia is 12 years old. What will be the ratio of Oscar’s age to Julia’s age in 2 years? Write as a fraction in simplest form.

9/7

500

Find the unit rates for each size. Then order the sizes from the least to greatest unit rates.

(Pass out graph)

Unit Rates:

8-oz: $0.12/oz; 

16-oz: $0.10/oz; 

32-oz: $0.08/oz; 

64-oz: $0.06/oz; 

Listed Least to gratest:

64-oz, 32-oz, 16-oz, 8-oz

500

On a hiking trip, LaShana notes that she hikes about 12 kilometers every 4 hours. If she continues at this rate, use a ratio table to determine about how many kilometers she could hike in 6 hours.

18km

500

Miss Ferguson recorded 17 absences in her class during the first 30 days of school. During the last 60 days of school, she recorded 42 absences. Are the rates equivalent? Explain your reasoning.

No; Sample answer: since 17 absences/ 30 days ≠ 42 absences/ 60 days , the ratios are not equivalent.

500

Two slices of Dan’s Famous Pizza have 230 Calories. How many Calories would you expect to be in 5 slices of the same pizza?

575 calories