Create a number bond.
34 + 57
34 + 57 =
34 + 60 =
34 + 60 = 94
94 - 3 = 91
34 + 57 = 91
Create a number bond
87 - 37 =
87 - 37 =
87 - 40 =
87 - 40 = 47
47 + 3 = 50
87-37 = 50
Create a number bond.
Find 86 + 95
86 + 95 =
86+ 100 =
86+100 = 186
186- 5 = 181
86 + 95 = 181
Round 287 to the nearest hundred
300
What is the leading digit in the number 438?
4
Create a number bond.
35 + 57 =
35 + 57 =
35 + 60 =
35+ 60 = 95
95 - 3 = 92
35 + 57 = 92
Create a number bond.
65 - 47 =
65 - 47 =
65 - 50 =
65 - 50 = 15
15 + 3 = 18
65 - 47 = 18
Create a number bond.
75 + 98
75 + 98 =
75 + 100
75 + 100 = 175
175- 2 = 173
75 + 98 = 173
Round 908 to the nearest hundred.
900
9
Create a number bond.
46 + 47 =
46 + 47 =
46 + 50 =
46 + 50 = 96
96 - 3 = 93
46 + 47 = 93
Create a number bond.
73 - 46 =
73 - 46 =
73 - 50 =
73 - 50 = 23
23+ 4 = 27
73 - 46 =27
Create a number bond.
63 + 99 =
63 + 99 =
63 + 100 =
63 + 100 = 163
163 - 1 = 162
63 + 99 = 162
Round 1,154 to the nearest ten.
1,150
Find the sum. Then use front-end estimation to check that your answer is reasonable.
Find 520 + 479
520 + 479
500 + 400 = 900
the estimated sum is 900
the answer IS reasonable
Create a number bond.
28 + 36 =
28 + 36 =
28 + 40 =
28 + 40 = 68
68 - 4 = 64
28 + 36 = 64
Create a number bond.
95- 29 =
95 - 29 =
95 - 30 =
95 - 30 = 65
65 + 1 = 66
95 - 29 = 66
Create a number bond for both numbers.
92 + 96 =
92 + 96 =
100 +100 =
100 + 100 = 200
200 - 8 - 4 = 188
92 + 96 = 188
Round 1,387 to the nearest hundred
1,400
Find the difference. Then use front end estimation to check that your answer is reasonable.
514 - 135 =
514 - 135 =
500 - 100 - 400
the estimated difference is 400.
the answer IS reasonable.
Create a number bond.
66 + 27 =
66 +27 =
66 + 30 =
66 + 30 = 96
96 - 3 = 93
66 + 27 = 93
Create a number bond.
82 - 67 =
82 - 67 =
82 - 70 =
82 -70 = 12
12 + 3 = 15
82 - 67 = 15
Create a number bond for both numbers.
93 + 99
93 + 99 =
100 + 100 =
100+ 100 = 200
200 - 7 - 1 = 192
93 + 99 = 192
Round 5,937 to the nearest ten.
5,940
Joele walks 472 meters.
Ronald walks 394 meters.
Find the total distance they walk.
472 + 394 =
400 + 300 = 700 meters
The estimated distance is 700 meters.
The answer IS reasonable.