One-Step Equations
Two-Step Equations
Writing & Solving Two-Step Equations
Variables on Both Sides
Multi-Step Equations
100

-226.8 = 21.6y

-10.5

100

-3m + 4 = -26

10

100

Translate the following into an equation:

8 more than half a number is 32.

1/2x + 8 = 32

100

7a + 10 = 2a

a = -2

100

3(−5x+7)= −5(3x−4)

no solution

200

-3/4t = 5

-6 2/3

200

2 - 5n = 17

-3

200

Translate the following into an equation:

15 less than the quotient of a number and 9 is 81

x/9 - 15 = 81

200

12 - 5h- = h + 6

h = 1

200

8(−8x − 4) = −64x − 32

infinitely many solutions

300

-2/9g = -7/9

3 1/2

300

-12 + v/20 = -11

20

300

Shayna had $22 to spend on six notebooks. After buying them she had $10. How much did each notebook cost?

22 - 6n = 10

n = $2

300

3 - 2/9b = 1/3b - 7

b = 18

300

Justin earned 3(t + 1) points on his math quiz.  Sandy earned 3(2t - 3) points on her math quiz.  If they each earned the same number of points, how many did each earn?

3(t + 1) = 3(2t - 3)

15 points

400

-1 13/14a = 1 5/7

-8/9

400

6 - a/2 = 4

4

400

Wesley scored four more than half as many touchdowns as Garrett this year. If Wesley scored 14 touchdowns, how many did Garrett score?

1/2g + 4 = 14

g = 20 touchdowns

400

Write and solve the following equation:

Twelve more than seven times a number equals the number less six.

7n + 12 = n - 6

n = -3

400

83 = −(1− 5n)+7n

n = 7

500

-12 2/3 = -1 1/9y

11 2/5

500

(9 + y) / 16 = 2

23

500

332 students are in the gymnasium.  Seven rows of bleachers are filled and 17 students are sitting in chairs. How many student are in each row of bleachers?

7b + 17 = 332

b = 45 students

500

EZ Car Rental charges $40 a day plus $0.25 per mile. Ace Rent-A-Car charges $25 a day plus $0.45 per mile. What number of miles results in the same cost for one day?

40 + 0.25m = 25 + 0.45m

m = 75 miles

500

x - (4x - 7) = 5x - (x + 21)

x = 4