The square root of 64
What is 8
The absolute value of -3
What is 3?
Divide 3/4 by 15/8.
What is 2/5?
Find 0.12 x 1.2
What is 0.144?
A bake makes 12 cakes in the morning. In the morning, he sells 5 cakes. He then cuts the remaining cakes into individual size pieces that are 1/9 of the cake to sell. How many individual size pieces did he cut?
What is 63 pieces?
What are all the factors of 36?
What are 1, 2, 3, 4, 6 ,9, 12, 36?
24 as a product of prime factors
What is 2 x 2 x 2 x 3?
Divide 14 by 6/7.
What is 16(1/3)?
Divide 3.24 by 0.4
What is 8.1?
Christine collected some toys for a charity. She donated 3/4 of the toys to Charity A. Then she donated 1/3 of the remaining toys to Charity B. After the two donations, Christine had 10 toys left. How many toys did Christine originally collect?
What is 60 toys?
The GCF of 24 and 32
What is 4?
Two lights flash at the same time. Then one light flashes every 4 minutes and the other light flashes every 3 minutes. How long will it take for the two lights to flash at the same time?
What is 12 minutes?
A dog groomer uses 1/8 of a bottle of shampoo for each dog. If the bottle has 5 liters, how many dogs can the groomer wash?
What is 40 dogs?
Gas costs $2.70 per gallon. If your mom buys 15 gallons, how much does she pay?
What is $40.50?
Isaac has 10 gallons of paint. He uses 3 gallons of paint to paint a wall. He then pours the remaining paint into some containers. If each container has 1/4 gallon of paint, into how many containers does Isaac pour the paint?
The LCM of 12 and 9
What is 36?
A donut maker is putting donuts into boxes to sell. She wants to make variety packs. If she has 32 chocolate, 48 maples, and 72 glazed, how many packs can she make and how many of each donut is in each pack?
What is 8 boxes with 4 chocolate, 6 maples, and 9 glazed donuts?
Divide 2(1/5) by 4/7
What is 3(17/20)?
Apples cost $0.75 per pound. You buy 4 pounds. How much do you pay?
What is $3?
Shirley used 3/5 of her money to buy a dress. She spent 5/8 of the remainder on a bag. If she had $240 at first, how much did the bag cost?
What is $60?
The value of 92 + 23 x 32
What is 153?
Draw a number line to represent the set of whole numbers from 2 to 5 and their opposites.
Check for dots, positives, and negatives.
Sally orders 7 cookie cakes for a class. Each student gets 2/3 of a cookie cake. How many students are there?
What is 7 students?
You pay $95.50 per night for your hotel room. If you stay 6 nights, how much do you pay?
What is $573?
Megan bought 150 KitKats for a party and used 2/3 of them. Her daughter took them to school and gave each 6th grader She gave each student 2/5 of each pack. How many 6th graders are there at the school?
What is 125 students?