Equations
Perfect Equation
Unit Rate/ Conversions
Functions
Anything goes
100

x - (-12) = 25

What is 13?
100

38% of 52 is what?

What is 19.76?

100

Convert 130 miles to kilometers (1 mile = 1.609 km)

What is 209.17 km?

100

Rewrite y as a function of x:  4 - y = 3x

What is y = -3x + 4?

100

The selling price of a sweater is $42. If the store paid $14 less for the sweater, find the price they paid. Write and solve an equation for this problem.

42 - x = 14  What is $28?

200

17x = 85

What is 5?

200

What percent of 35 is 12?

What is 34%?

200

Convert 42 cm to inches (1 inch = 2.54 cm)

What is 16.54 inches?

200

Rewrite y as a function of x:  8 - y = 5x - 2y + 5

What is y = 5x - 3?
200
A car uses fuel at a rate of 18 miles per gallon. Predict how many miles the car can travel on 50 gallons of gas.

What is 900 miles?

300

4x - 5 = 27

What is 8?

300

What is 42% of 65?

What is 27.3

300

Find the unit rate:  4 cans of soup for $5

What is $1.25 per can?

300

Solve for c: P = a + b + c

What is c = P - a - b?

300

You estimate that you spend $2500 on your electricity bill each year. How much money do you spend on your electricity bill each month? 

Write and solve an equation to solve this problem.

12x = 2500  What is $208.33?

400
2x + 4 = -2x + 7 + 4x

What is no solution?

400
You got 80% of the questions correct on your quiz that has 120 questions. How many questions did you get wrong?

What is 24 questions WRONG?

400

Find the average speed: Flying 1500 miles in 5 hours

What is 300 miles per hour?

400

Solve for a:  am = n + p

What is a = (n+p)/m?  (Big fraction bar)

400

A baseball team has a record of 12 wins and 4 losses. What percent of the games did the team lose? 

What is 25%?

500

-(10 - 12x) - 4x = 54

What is 8?

500
A box contains a total of 50 markers, crayons, and colored pencils. There are 12 makers, 20 crayons, and the rest are colored pencils. What percentage of the box is colored pencils?

What is 36%?

500

A store sells 38 ounces of peanut butter for $4.22. They also sell 50 ounces of peanut butter for $6.00. Which is the better buy? Explain.

What is the 38 ounce jar? (Better unit rate)

500
A local gym charges nonmebers $8 per day to use the basketball courts. Members pay a yearly fee of $150 and $2 per day to use the courts. Write and solve an equation to find how many days you must use the courts to justify becoming a member.

What is 25 visits?

500

You and your family go to a restaurant. The food total is $35 and there is $2.19 tax. Find the percent of the tax.

What is 6.25%?