Multiplying Fractions
Dividing Fractions
Word Problems
Word Problems Part 2
100

What is the value of 8/5 X 13/2 before you simplify?

104/10

100

1/5 divided by 3

1/15

100

 Nolan buys 6 bags of potatoes. Each bag of potatoes weighs  pounds. What is the total weight of the potatoes that Nolan buys? 


Nolan buys 32 1/4 pounds of potatoes. 

100

Lucas made a poster measuring  meter long and  meter wide. What is the area of the poster in square meters?


The area of the poster is 9/20 square meters. 

200

What is the value of 8/5 X 13/2?

10 2/5

200

5 divided by 1/7

35

200

Mrs. Barrett uses 6/7 kilograms of sugar. She uses 3/4 of it to bake cookies. How much flour did she use? 

9/14 KG 

200

Sofia has a rectangular piece of fabric  yards long and  yards wide. What is the area of the piece of fabric?

The area is 3 3/8.
300

What is the product of 2/3 and 12? 

8

300

14 divided by 1/8

112

300

Anna has 9 pieces of string, each feet long. What is the total length of the 9 pieces of string? 

Write your answer in a complete sentence. 

The total length of string is 28 4/5 feet. 

300

A rectangular pond measures   meters by  meters. What is the area of the pond? 

Show your work and write your answer in a complete sentence. 

The area is 26 3/5 square meters. 

400

18/4 X 28/3

42

400

1/5 divided by 6

1/30

400

 Anna has 9 pieces of string, each feet long. What is the total length of the 9 pieces of string? 

Show your work and write your answer in a complete sentence. 

The total length of the string is 28 4/5 feet. 
400

Chris works  hours a day at a bookstore. If he is paid $9 an hour, how much money does he earn in 5 days?

He earns 78 3/4 dollars, or $78.75 in 5 days. 

500

3 3/5 X 6 1/9

22

500

CHALLENGE! 

2/3 divided by 7/4

8/21

500

Which statement can be represented by the equation 

7 X 4 1/8? 

A) A cook has 7 cups of nuts. Each packet weights 4 1/8kg. 

B) A tank has 7 gallons of water. Gage drains 4 1/8 gallons of water from the tank. 

C)A grocer has 7 pounds of dried fruit. He packs the dried fruit into bags of 4 1/8 pounds each. 

D) Mrs. Leslie has 7 bottles of paint. Her students use up 4 1/8 bottles of paint.

500

Mrs. Baker bought a piece of cloth measuring meters by meters. She bought the cloth at $12 per square meter. How much did Mrs. Baker pay for the cloth? 


Show your work & write your answer in a complete sentence. 

Mrs. Baker spent 102 6/7 Dollars.