Show:
Questions
Responses
Print
RRRRRRRRRR-Ratios!
Seeeemilar (Figure it out)!
The (Unit) Price is Right!
That's soooo proportional!
Know that Word!
100
This is the ratio 5 out of 10 horses in simplest form.
What is 1:2? or What is 1 out of 2 horses?
100
Someone who is 6 feet tall casts a 2 foot shadow. At the same time of day, a tree casts a 20 foot shadow, how tall is the tree?
What is a 60 foot tall tree?
100
This is the unit price for 4 lbs of oranges costing $2.00.
What is $0.50 per pound?
100
If 5 apples cost $2, this is how much would 25 apples cost.
What is $10?
100
A ratio of two quantities with different units
What is a rate?
200
This is the ratio 4 out of 16 papers in simplest form.
What is 1:4? or What is 1 out of 4 papers?
200
Someone who is 5 feet tall casts a 3 foot shadow. At the same time of day, a lamppost casts a 18 foot shadow, how tall is the tree?
What us a 30 foot tall lamppost?
200
This is the unit price for 2 lbs of grapes costing $2.00.
What is $1.00 per pound?
200
If 3 pencils cost $1, this is how much would 15 pencils cost.
What is $5?
200
Sally bought grapes for $2.99 per pound. Cost per pound is an example of this.
What is unit price?
300
This is the ratio 6 out of 15 pencils are blue in simplest form.
What is 2:5? or What is two blue pencils out of 15 pencils?
300
True or False. Driving 210 miles in 3 hours is similar (the same speed) as driving 140 miles in 2 hours.
What is True?
300
This is the unit price for 1 lbs of turkey costing $6.99.
What is $6.99 per pound?
300
If 12 bananas cost $20, this is how much would 3 bananas cost.
What is $5?
300
A fraction composed of one or more fractions in the denominator and/or numerator
What is a complex fraction?
400
This is the ratio 7 teachers to 210 students in simplest form.
What is 1:30? or What is 1 teacher to 30 students?
400
True or False. Running 5 Km in 20 minutes is similar (the same speed) as 0.25 km in 1 minute
What is True?
400
This is the unit price for 2.5 lbs of ketchup costing $5.00.
What is $2.00 per pound?
400
If 1 watermelon cost $2.50, this is how much would 5 watermelons cost.
What is $12.50?
400
An Equation that states two ratios are equivalent.
What is a proportion?
500
This is the ratio 57 out of 100 M&M's in simplest form.
What is 57:100? or 57 out of 100 M&M's
500
Becky types 40 words in 1 minute, Tom types 25 words in 30 seconds, and Chris types 30 words in 45 seconds. Who is the fastest?
What is Tom. Becky 40 words in 1 minute Tom 50 words in 1 minute Chris 40 words in 1 minute
500
This is the unit price for 3.5 lbs of mixed nuts costing $10.00.
What is $2.85 per pound?
500
If 2 t-shirts cost $12, this is how much would 7 t-shirts cost.
What is $42?
500
These things have the same shape, but not necessarily the same size.
What are similar figures or shapes