If I multiply by numbers such as 0.1 or 0.01, then I move the decimal to the _______________.
Left
3 x 1.45 =
4.35
$2.17 x 8 =
$17.36
6.8 x 1.2 =
8.16
How many zeros should be in the product?
(Zeros before the decimal don't count!)
0.05 x 0.7
1
0.035
If I multiply by numbers such as 10, 100, or 1000, then I move the decimal to the ______________.
Right
7 x 0.81=
5.67
$15.64 x 6 =
$93.84
84.5 x 5.5 =
464.75
How many zeroes should be in the product?
(Zeroes before the decimal don't count!)
0.02 x 0.2
2
0.004
103 x 49.32 =
49,320
5 x 23.66=
118.30 OR 118.3
A group of friends go to a local fair. Jayson spends $3.75. Myra spends 3 times as much as Jayson. Teresa spends $5.25 more than Myra. How much does Teresa spend?
$16.50
0.9 x 0.8 =
0.72
0.09 x 0.7 =
0.063
0.01 x 9,670 =
96.7
Pete wants to make turkey sandwiches for two friends and himself. He wants each sandwich to contain 3.5 ounces of turkey. How many ounces of turkey does he need?
10.5 ounces
Julie's savings account has a balance of $57.85 in January. By March, her balance is 4 times as much as her January balance. Between March and November, Julie deposits a total of $78.45. If she does not withdraw any money from her account, what should Julie's balance be in November?
$309.85
Charlie has an adult Netherlands dwarf rabbit that weighs 1.2 kilograms. Cliff's adult Angora rabbit weighs 2.9 times as much as Charlie's rabbit. How much does Cliff's rabbit weigh?
3.48 kilograms
In a science experiment, Tania uses 0.8 ounce of water to create a reaction. She wants the next reaction to be 0.1 times the size of the previous reaction. How much water should she use?
0.08 ounce
Three friends are selling items at a bake sale. May makes $23.25 selling bread. Inez sells gift baskets and makes 100 times as much as May. Jo sells pies and makes one tenth of the money Inez makes. How much money does each friend make?
May: $23.25
Inez: $2,325
Jo: $232.50
A half-dollar coin issued by the United States Mint measures 30.61 millimeters across. Mikk has 9 half dollars. He lines them up edge to edge in a row. What is the total length of the row of half dollars?
275.49 millimeters
A family of two adults and four children is going to an amusement park. Admission is $21.75 for adults and $15.25 for children. What is the total cost of the family's admission?
$104.50
Gina bought 2.5 pounds of peaches that cost $1.38 per pound at the grocery store. Amy went to the local farmer's market and purchased 3.5 pounds of peaches at $0.98 per pound. Who spent more money, and how much more?
Michael multiplied 0.2 by a number. He records the product as 0.008. What number did Michael use?
0.04