Lesson 1: Using Letters as Numbers
Lesson 2: Simplifying Algebraic Expressions
Lesson 3: Inequalities and equations
Lesson 4: Solving Equations with One Variable
Lesson 4: Solving Equations with Variables on Both Sides
100

Write an expression.

Henry has $18. He spends x dollars. How much does he have left?

18 - x

100

6x + 3x = 

9x

100

Sarah has a box of containing x toys and 4 extra toys. Jill has 12 toys. 

For what value of x will Sarah and Jill have the same number of toys?

x = 8

100

Solve.

2x + 4 = 10

x = 3

100

Solve.

3x + 1 = 2x + 10

x = 9

200

Write an expression.

15 less than x.

x - 15

200

4c - c + 5c

8c

200

Complete with <, >, or =.

for x = 8, 5x + 5___45

=

200

Solve.

2x - 3 = 7

x = 5

200

Solve.

5x - 7 = 21 - 2x

x = 4

300

If x = 5, evaluate this expression.

37 - x + 8 = 


40

300

5s - 4 + 17s

23s - 4

300

Complete with <, >, or =.

for x = 6, 6x___36

=

300

Solve.

5x - 6 = 39

x = 9

300

!!!!DAILY DOUBLE!!!!

Solve.

6x + 13 = 9x - 8

x = 7

400

If x = 91, evaluate this expression.

x/7

13

400

6d - 5 + 3d + 4

9d - 1

400

Complete with <, >, or =.

for x = 4, 7x - 10___5x + 25

<

400

!!!!DAILY DOUBLE!!!!

50 + 5x = 75

x = 5

400

Solve.

2x + 16 = 4x - 6

x = 11

500

If r = 28, evaluate this expression.

r x 4 / 16

7

500

At the market, a cookie costs y dollars and a cupcake costs 2 dollars more than a cookie. Mr. Barg buys 4 cookies and 1 cupcake. How much money does he spend in terms of y?

1 cookie = y dollars

4 cookies = 4y dollars

1 cupcake  = y + 2 dollars

so; 4y + y + 2 = 5y + 2

Mr. Bargs spends 5y + 2 dollars.

500

Complete with <, >, or =.

for x = 9, 9x + 5___8x + 10

>

500

76 + 7x = 97

x = 3

500

Bimo made (2y + 4) loaves of bread. Jisu made (3y - 9) loaves of bread. 

For what value of y will they have made the same number of loaves of bread?

2y + 4 = 3y - 9

y = 13