Chapter 5: Unit Rates and Prices
Chapter 5: Ratios with a diagram
Blast from the Past
Chapter 6: Percentages into Values
Chapter 6:Find the Percentage
100

Find each unit rate.

121 meals for 11 days

11 meals per 1 day

100

Refer to the diagram and write a ratio for the statement below.

The number of triangles to the total number of shapes.

1:8 or 1 to 8 or 1/8 

100

Solve for x.

8 + x = 19

x = 11

100

What is 10% of 80?

8

100

What percent of 100 is 50?

50%

200

Find each unit rate.

50 min to 20 calls

2.5 mins per 1 call

200

Refer to the diagram and write a ratio for the statement below.

The number of squares to the number of triangles

4 to 1 or 4:1 or 4/1

200

Solve for m.

56 / m = 8

m = 7

200

What is 20% of 30?

6

200

What percent of 32 is 8?

25%

300

Find each unit rate.

91 books for 7 weeks

13 books per 1 week

300

Refer to the diagram and write a ratio for the statement below.

The number of triangles to the number of squares

1 to 4 or 1:4 or 1/4

300

Solve for t.

t/20 = 10

t = 200

300

What is 90% of 90?

81

300

What percent of 28 is 7?

25%

400

Find each unit price.

25 pens for $24.50

$0.98 per pen

400

Refer to the diagram and write a ratio for the statement below.

. The number of circles to the total number of shapes

3 to 8 or 3:8 or 3/8

400

Solve for w.

9633 / w = 3

w = 3211

400

What is 30% of 45?

13.5

400

What percent of 80 is 32?

40%

500

Find each unit rate.

1,275 ants for 5 anthills


255 ants per 1 anthill

500

Refer to the diagram and write a ratio for the statement below.

The total number of shapes to the number of squares

8 to 4 or 8:4 or 8/4

500

Solve 43.

64

500

What is 75% of 56?

42

500

What percent of 121 is 36.6?

30%