Ratios and Rates
Proportions
Writing Proportions
Solving Proportions
Slope
100
Write the ratio as a fraction in the simplest form. 25 to 45
5/9
100
Tell whether the ratios form a proportion: 3/4 & 24/18
No, they do not form a proportion.
100
Write a proportion to find how many points a student needs to score on a test to the given score: test worth 50 points; test score of 40% *do not solve*
40/100 = x/50
100

Solve the proportion: 9/5 = z/20

z = 36

100
What is the definition of slope?
Slope is the rate of change between any two points on a line. It is also the ratio of the change in y to the change in x.
200
Find the unit rate: 256 miles per 8 gallons
32 miles per gallon
200
Tell whether the two rates form a proportion: 7 inches in 9 hours; 42 inches in 54 hours.
Yes, the two rates form a proportion.
200
Write a proportion to find how many points a student needs to score on a test to the given score: test worth 150 points; test score of 90% *do not solve*
90/100 = x/150
200
Use the Cross Product Property to solve the proportion: 10/7 = 8/k
k = 5.6
200

Find the slope of a line that goes through the points (0,0) and (3,5).

The slope is 5/3.

300
Find the unit rate: $4.80 for 6 cans
80 cents for 1 can
300
Tell whether the ratios form a proportion: 2 to 4; 11 to 11/2
No, the ratios do not form a proportion.
300
You can buy 3 shirts for $24. Write a proportion that gives the cost c of buying 7 shirts. *do not solve*
$24/3 shirts = c/7 shirts
300
48 pens are packaged in 4 boxes. How many pens are packaged in 9 boxes?
108 pens are packaged in 9 boxes.
300

Find the slope of the line that goes through the points (-1,3) and (2,0).

The slope is -1.

400
In 2007, the U.S. population was 302 million people. In 2012, it was 314 million. What was the rate of population change per year?
2,400,000 people per year
400
You can do 90 sit-ups in 2 minutes. Your friend can do 135 sit-ups in 3 minutes. Do these rates form a proportion? Explain.
Yes, the rates form a proportion.
400

What breed of dog is this?

Mastiff

400
It costs $10.50 for 3 medium pizzas. How much does it cost to buy 10 medium pizzas?
It will cost $35 for 10 medium pizzas.
400
What is the slope of a line that passes through the points (2,0) and (5,0)? Explain.
The slope is 0 because the line through those two points is horizontal. There is no change in the y values.
500
It costs $68 for 16 square feet of flooring. How much does it cost for 12 feet of flooring? *Don't forget units!*
It costs $51 for 12 feet of flooring.
500
A specific shade of red nail polish requires 7 parts red to 2 parts yellow. A mixture contains 35 quarts of red and 8 quarts of yellow. How can you fix the mixture to make the correct shade of red?
You would need to add 2 quarts of yellow to have the correct ratio between red and yellow in the mixture.
500
There are 180 white lockers in the school. There are 3 white lockers for every 5 blue lockers. How many lockers are in the school?
There are 480 lockers in the school.
500
There are 144 people in the audience. The ratio of adults to children is 5 to 3. How many are adults?
90 adults are in the audience.
500
A line has a slope of 2. It passes through the points (1, 2) and (3, y). What is the value of y?
The value of y is 6.