Ratios (SIMPLIFY)
Unit Rate
Equivalent Ratios
Vocabulary
Better Rate?
100

There are 16 girls to 20 boys. What is the ratio?

4:5 or 4 to 5

100

If Nora drives 50 miles in 2 hours, what is her rate (speed per hour)?

25 miles per hour (25 m/h) 

100

Determine if each pair of ratios or rates is equivalent. $3 for 6 bagels; $9 for 24 bagels

No, since the unit rates, $0.50/1 bagel and $0.38/1 bagel, are not the same, the rates are not equivalent.

100

A special ratio that compares a number to 100 using the symbol %.


Percent

100

Which theater has the better deal?

Theater B

200

Nate has 25 red M&Ms and 15 green M&Ms, what is the ratio of red to green?

5:3 or 5 to 3

200

Cam bought a package of three T-shirts for $18.00 What is the unit price per T-shirt? 

$6.00

200
Determine if each pair of ratios or rates is equivalent. 96 words typed in 3 minutes; 160 words typed in 5 minutes.
Yes; since the unit rates are the same, 32 words/1 minute, the rates are equivalent.
200

A comparison of two numbers.

Ratio

200

Which store has the most expensive t-shirts?

Store A

300

The ratio of catfish to trout in Jordon's pond is 1 to 3. If there are 200 catfish in the pond, how many trout are there?

600

300

If Zach bought 10 bags of hot Cheetos for $3.50, then how much does 1 bag cost?

$0.35

300
Determine if each pair of ratios or rates is equivalent. 288 miles on 12 gallons of fuel; 240 miles on 10 gallons of fuel.
Yes; since the ratios share the same unit rate, the number of miles driven and the number of gallons of fuel form equivalent ratios.
300

a rate where it is simplified to have a denominator of one

Unit Rate

300

Who sells the cheapest burgers?

McDonald's

400

In math class, there are 12 boys and 14 girls. What is the ratio of girls to all students in the class?

7:13 or 7/13 or 7 to 13

400

Aman bought a 5-pound can of peanuts for $12.50. What is the unit price?

$2.50

400
Determine if each pair of ratios or rates is equivalent. 16 out of 28 students own pets; 240 out of 560 students own pets
No the ratios are not equivalent.
400

two ratios that can be divided or multiplied to the same number evenly

Equivalent Ratios

400

Which type of laundry detergent should I buy to save money?

Purex

500

If the ratio of chairs to desk in a room is 2:3, and there are 18 desks. How many chairs are there?

12 chairs

500

Avery bought a box of 20 pretzel rods for $4.40. What is the price per pretzel rod?

$0.22

500
Determine if each pair of ratios or rates is equivalent. 8 pairs of socks for $12; 3 pairs of socks for $6
No the ratios are not equivalent.
500

A way of representing part of a whole or part of a group by telling the number of equal parts in the whole and the number of parts you are describing.


Fraction

500

Store A sells 3 candy bars for $3.45. Store B charges $5.45 for 5 candy bars. Store C sells 7 candy bars for $7.56. Which store offers the best value?

Store C