Rates
Real World Problems
Speed
Ratios
Fair Game
100
Express the following as a unit rate: Jenny can type 280 words in 4 minutes
70 words/minute
100
A cyclist travels 1/2 kilometer in 3/5 minute. Find the speed of the cyclist.
5/6 km/min
100
Abigail drives her boat at a speed of 70 miles per hour. At this speed, how far can she travel in 5 hours?
350 miles
100
90:15 = ? : 7
42
100
Express 56 as a product of its prime factors.
56 = 2 x 2 x 2 x 7
200
Jim walks 900 meters in 5 minutes. At what rate does he walk?
180 meters/minute
200
Stephen takes 4/5 hour to drive to a destination 60 miles away. How many miles per hour is Nellie driving?
75 mph
200
A plane travels at a speed of 500 miles per hour. How long will it take the plane to travel a distance of 3,000 miles?
6 hours
200
The ratio of Harry's money to Lincoln's money is 6:5. If Harry and Lincoln have a total of $715, how much money does Harry have?
$390
200
At a supermarket, a pound of snake meat costs $3.90. If Asta wants to buy 4.5 pounds of snake meat, how much will she have to pay?
$17.55
300
An athlete runs a distance of 24 miles in 3 hours. Find the speed of the athlete.
8 mph
300
Ryan cycles 1,500 meters in 5 minutes. At this rate, how many meters does he cycle in 9 minutes?
2,700 meters
300
The distance between City A and City B is 480 miles. Dylan drives his car at a speed of 80 miles per hour. How long does it take Dylan to travel from City A to City B?
6 hours
300
The ratio of the number of orange trees to the number of apple trees to the number of pear trees is 5:6:4. If there are 1,275 trees in the orchard, how many of each type of fruit trees are there?
425 orange trees 510 apple trees 340 pear trees
300
Express 900 as a product of its prime factors.
900 = 2 x 2 x 3 x 3 x 5 x 5
400
The fuel tank in Vivian's care was completely empty. She paid $92.75 to fill the tank with 26.5 gallons of gasoline. What is the cost per gallon of gasoline?
$3.50/gallon
400
Isabella can type 105 words in 3 minutes. At this rate, how many words can she type in 26 minutes?
910 words
400
The distance between Town A and Town B is 450 miles. The distance between Town B and Town C is 360 miles. A vehicle travels from Town A to Town B in 9 hours. It takes the vehicle another 6 hours to reach Town C. What is the average speed of the vehicle?
54 mph
400
In a school, the ratio of the number of girls to the number of boys is 7:5. In the same school, the ratio of the number of boys to the number of teachers is 15:1. There are 210 girls in the school. How many boys are there? How many teachers?
150 boys 10 teachers
400
Find the cube root of 4,096
16
500
A company buys 8.25 acres of land for a new residential estate. What is the cost per acre if he pays $825,000 for the land?
$100,000/acre
500
The following shows the fees Kaira charges for babysitting. First hour: $4.00 Every additional 30 minutes: $1.50 Kaira babysat from 5 pm to 10:30 pm on Tuesday night. How much did she charge for babysitting?
$17.50
500
Charlize drove a distance of 90 miles for 2.5 hours. She then drove another 150 miles for 3.5 hours. What was Charlize's average speed for the whole journey?
40 mph
500
In the morning, the ratio of the number of rats to the number of dolphins was 3:2. After 15 dolphins arrived, the ratio became 9:11. How many rats are there?
27 rats
500
Water flows from a faucet into a tank at the rate of 150 milliliters per minute. However, there is a hole in the tank and water leaks out at a rate of 270 milliliters per minute. If there are currently 4.8 liters of water in the tank, how long will it take to empty the tank? (1 liter = 1,000 milliliters)
40 minutes