Convert 3:4 to the other two ratio forms
3/4 and 3 to 4
Write 8% as a decimal
0.08
What does it mean for two shapes to be similar?
Kevin completed 17 of 20 deliveries. What percent is that?
85%
What is the unit price per ounce if 50.5 oz cost $20.20?
$0.40
Solve 5/10 = x/12
Convert 0.44 to a percent
44%
Triangles ABC and XYZ are similar. Find side xy if side ab = 5, bc = 10, and yz = 14
x = 7
What percent of $60 is discounted if sale price is $45?
25%
Which is a better buy: A - $15.54 for 2.12 lbs or B - $33.89 for 4.54 lbs?
A
Dan runs 4 miles in 30 minutes. How long to run 10 miles?
75 minutes
Write 3/5 as a percent
60%
In a 1 in : 7 ft scale, how tall is a 4 in house?
28ft
A TV costs $795.98 with 9.25% tax. What’s the total?
$869.61
What is the cost of 72 inches of wire if 18 inches cost 32 cents?
$1.28
A pole 9 ft tall casts a 4.75 ft shadow. A nearby building's shadow is 191 ft. How tall is the building? Round to nearest hundreth
361.89 ft
Convert 0.2% to a decimal
0.002
What is the difference between SIMILAR figures and CONGRUENT figures
similar = same shape, different size
congruent = same shape and size
Price increased from $130 to $221. What’s the percent increase?
70%
Find the unit price and find the better buy:
A - 3.19 lb for $15.67
B - 7.54 lb for $35.89
A - $4.91
B - $4.76
Better buy = B
Find scale factor if a model bridge has width 4 ft, actual bridge is 6 ft
Simplified: 2/3
Rewrite 88% as a decimal and fraction
0.88 and 22/25
Find the area of a real dining hall if the drawing is 6 cm by 12 cm and the scale factor is 3 cm = 4 m
128 m2
An item originally $17 is reduced by 30%. What is the sale price?
$11.90
Find the unit rate for each & find the better buy:
A- $12 for 8.6 oz
B- $15 for 10.2oz
B- $1.47
Better buy = A