546 x 0.8 =
436.8
12.09 x 100 =
1,209
What is the Identity Property?
The Identity Property is the product of any factor and 1 is equal to the factor.
(A number multiplied by 1 is itself.)
64.5 / 5 =
*the / means divide*
12.9
Bear bought 5 pounds of apples. Each pound costs $5.23. How much did it cost to buy all 5 pounds of apples?
$26.15
9.8 x 4.5 =
44.1
9.87 / 103 =
*the / means divide*
0.00987
What is the commutative property?
The commutative property is the order in which factors are multiplied does not change the product.
(It is like a conversation...the numbers flip flop.)
24.6 / 0.2 =
*the / means divide*
123
Kate has 345.6 gallons of water to fill 2 fish tanks. If each fish tank is the same size, how many gallons fit in each fish tank?
172.8 gallons
33.5 x 0.13 =
4.355
Which way do you move the decimal when dividing by powers of ten? Which way do you move the decimal when multiplying by powers of ten?
divide = left
multiply = right
What is the associative property?
The associative property is the grouping of the factors does not change the product.
(You can move the parentheses around and still get the same answer.)
984.5 / 0.05 =
*the / means divide*
19,690
Some people went out to lunch and the total bill for lunch was $154.88. Rob paid $24.56 of the bill. The remaining people divide the remaining amount equally and each pay $16.29 each. How many other people were at lunch?
8 people
3.845 x 8.7 =
33.4515
467.2 / 103 / 10 =
0.04672
(5 x 200) x 3.4 = 1,000 x 3.4 = 3,400
98.7 / 4 =
*the / means divide*
24.675
The area of a rectangular mural is 243.54 feet squared. The mural is 2.4 feet wide. What is the length of the mural?
101.475 feet long
435.89 x 0.47 =
204.8683
546.2334 x 10 x 102 =
546,233.4
Is the following true or false? Why?
(2.5 x 20) + 6 = 2.5 x (20 + 6)
It is false because there is multiplication AND addition. The associative property only applies if there is ONLY multiplication or ONLY addition.
9.356 / 0.8 =
*the / means divide*
11.695
It costs $2.98 for one pound of turkey and $3.24 for one pound of cheese. How much will it cost to purchase 2.5 pounds of turkey and 4.5 pounds of cheese? Round to the nearest cent, if needed.
$22.03