decimal patterns
Dividing by whole numbers
Estimate
Decimal Division
Story Problem
100

87.2 / 10

8.72

100

Olive has a spool of ribbon that is 20.5 yards long. She will cut the ribbon into 5 equal pieces to make bows. What is the length of each piece of ribbon?

4.1 yards

100

A mountain climber eats 43.8 ounces of trail mix during an 8-day climb. Estimate the average number of ounces of trail mix the mountain climber eats each day. 

40 / 8 = 5 ounces 

48 / 8 = 6 ounces

100

2.5 / 0.5

5

100

Alan has 4.8 pounds of plant food. If he divides it into equal portions for 4 tomato plants, how much food will each plant get?

1.2 pounds 

200

765.3 / 100

7.653

200

Brayden is making small bags of dried fruit from a large bag of dried fruit that weighs 5.46 pounds. If he puts the same amount of fruit in each of 6 bags, how much will each bag weigh?

0.91 pounds

200

Estimate the quotient: 

63.5 / 5

60 / 5 = 12

65 / 5 = 13

200

1.8 / 0.02

90

200

Jeanette drove 357.3 miles. For each gallon of gas the car can travel 21 miles. Estimate how many gallons of gas Jeanette used.

360 / 20 = 18 gallons

300

78.45 / 1

78.45

300

4.72 / 4

1.18

300

Estimate the quotient of 28.8 / 9

30 / 10 = 3

27 / 9 = 3

300

3.3 / 0.4

8.25

300

Ms. Smith pays $7.59 for 2.2 pounds of ground turkey. What is the price per pound of the ground turkey?

$3.45

400

58.1 / 100

0.581

400

2.52 / 9

0.28

400

Taylor uses 645.6 gallons of water in 7 days. Suppose Taylor uses the same amount of water each day. About how much water does Taylor use each day?

About 90 gallons 

630 / 7 = 90

400

Jersey hiked along a trail that was 9.66 miles long. She hiked 4.2 miles every hour. How long did it take Jersey to finish hiking the trail?

2.3 Hours

400

Lily spent $30.00 on a T-shirt, a sandwich, and 2 books. The T-shirt cost $8.95, and the sandwich cost $7.25. The books each cost the same amount. How much did each book cost?

$6.90

500

16 / 1,000

0.016

500

6.25 / 5

1.25

500
On a road trip Sandy drives 368.7 miles. Her car uses a total of 18 gallons of gas. About how many miles per gallon does Sandy's car get?

About 18 or 20 miles per gallon 

360 / 18 = 20

360 / 20 = 18

500

Lana has a board 12 feet long. She cuts the board into 8 equal pieces. How long is each piece?

1.5 feet

500

Hector spent $36.75 for 2 DVDs that cost the same amount. The sales tax on his purchase was $2.15. Hector also used a coupon for $1.00 off his purchase. How much did each DVD cost?

$17.80