Multiplication
Division
One Step Word Problems
Multi-Step Word Problems
100

What is the product of 6 and 9?

54

100

What is the quotient of 624 and 6?

104

100

Kaylee sold 9 identical bracelet for a total of $207. How much did each bracelet sell for?

They sold for $23 each.

100

Each box of cupcakes costs $7. There are 6 cupcakes in each box. How much will 24 cupcakes cost?

24 cupcakes will cost $28.

200

What is the product of 610 and 9?

5,490

200

What is the quotient of 714 and 7?

102

200

Mac bought 8 cakes for his family reunion. He spent a total of $96. How much was each cake.

Each cake was $12.

200

Each box of trophies cost $8. There are 9 trophies in each box. TCCA needs 27 trophies. How much will  the trophies cost?

The trophies will cost $24.

300

What is the product of 215 and 6?

1,290

300

What is the quotient of 816 and 8?

102

300

Tcca ordered 996 boxes of pencils. Each box of pencils costs $7. How much did TCCA spend?

They spent $6,972.

300

Each box of frisbees cost $7. There are 9 frisbees in each box. Frisbee club needs 81 frisbees. How much will  the frisbees cost?

The frisbees will cost $63.

400

What is the product of 303 and 8?

2,424

400

What is the quotient of 432 and 7?

61 R5

400

Lexie’s younger brother helped pick up all the paper clips in Lexie’s room. He was able to collect 81 paper clips. If he wants to distribute the paper clips in 9 boxes, how many will be in each box?

There will be 9 in each box.

400

Suzie bought 16 packs of computer paper. Each pack cost $9. She gave the cashier $150. How much money did she get back.

She got $6 back.

500

What is the product of 2,432 and 7?

17,024

500

What is the quotient of 540 and 6?

90

500

Anthony love race cars. His parents gifted him 132 race cars. They spent $1,188. How much was each race car?

Each race car was $9.

500

A box of markers cost $22. Bryan bought 8 boxes of markers. He gave the cashier $200. How much change did he get back?

He got back $24.