1. True or False:
45.6 ÷ 100 = 0.456
If false, write the correct value.
True
Spiral!
What is the value of the 7 in 764,350?
700,000
Spiral!
Keisha walked 0.65 hour in the morning and 0.31 hour in the evening. How many hours did she walk altogether?
0.96 hours
6. True or false - You need to add a zero in the dividend to find the quotient of 2.4 ÷ 0.04
What is the quotient?
False.
60.
Spiral!
A campground has cabins that can each hold 28 campers. There are 148 campers visiting the campground. How many cabins are full if 28 campers are in each cabin?
5 cabins
85,927 ÷ 1,000 = 859.27
If false, write correct answer.
False.
Correct answer: 85.927
4. KJ has a piece of string that is 7.71 feet long. He will cut the string into 3 equal pieces. What is the length of each piece of string?
2.57 feet.
6. True or false - You need to add a zero in the dividend to find the quotient of 2.24 ÷ 0.35
What is the quotient?
True.
6.4
7. Keira is making small bags of candy from a large bag of candy that weighs 3.01 grams. If she puts the same amount of candy in each of 7 bags, how much will each bag weigh?
0.43 grams.
A. 34.6 hours
B. 3.46 hours
C. 0.346 hours
D. 346 hours
B. 3.46 hours
1. True or False:
34.5 ÷ 10 = 3.45
If false, write the correct answer.
True.
3. Dani rode her bike for 63.5 miles. Every hour, she bikes about 5 miles. Which estimates are the number of hours she spends riding her bike?
Select the two correct answers.
A. 120 miles
B. 130 miles
C. 1.2 miles
D. 1.3 miles
E. 12 miles
F. 13 miles
E and F.
12 miles and 13 miles.
6. True or false - You need to add a zero in the dividend to find the quotient of 3.5÷ 2.5
What is the quotient?
True.
1.4
8. Answer the following:
83.5 ÷ 100 =
83.5 ÷ 1,000 =
83.5 ÷ 10 =
83.5 ÷ 1 =
0.835
0.0835
8.35
83.5
A. Antarctica
B. Bahamas
C. Disney World
D. Chuck E Cheese
C. Disney World
5. Zack ran 17.9 miles over the course of 9 days as he was training for a race. Which estimate is the BEST for the average number of miles Zack ran each day?
A. 4 miles
B. 2 miles
C. 1 mile
D. 3 miles
B. 2 miles
9. Alina spends $15 on lunch and $6.50 on books. She also buys two pens that cost the same amount. Alina spends a total of $36. What is the cost of each pen?
$7.25
2. Caroline has 2.86 liters of soda. If she divides it into equal portions for 2 pitchers, how much soda does each pitcher have?
1.43 liters of soda in each pitcher.