Pricing Concepts
Legality of Pricing
Elasticity
Calculations
Miscellaneous
100

The amount of money (or its equivalent) placed on a good or service 

What is price?

100

Charging different customers different prices in similar situations

Price Discrimination

100

This type of demand occurs when a change in price leads to little or no change in demand, often seen in necessities like gas or milk

Inelastic Demand

100

Formula for ROI

(Profit/Cost) x 100

100

4 P's of Marketing

Product, Price, Place, Promotion

200

Comparing prices by a standard unit is known as

Unit Pricing

200

Two competing airlines agree to set the same price on a route to avoid a price war.

Price Fixing

200

A new sneaker drops in price from $70 to $40. Sales double. Elastic or Inelastic?

Elastic

200

You bought a box of candy for $10 and sold it for $25. What is your ROI?

150%

200

The pricing objective involves calculating a rate to determine how profitable a product is based on investment

What is ROI?

300

A non-price competitive strategy

Quality

Convenience of business location

Uniqueness of product

Hours of operation

Level of service

300

Charging a student discount at the local pizzeria

Price Discrimination

300

The cost of eggs increases by 10%, but demand stays the same. Elastic or Inelastic?

Inelastic

300

You earn a $3 profit selling each bracelet. They cost $60 to make. How many do you need to sell to break even?

20 Bracelets

300

Define the term “break-even point” in your own words

Breakeven point is the point at which sales revenue equals the costs & expenses of making and distributing a product  After this point (of units sold) businesses begin to make a profit

400

How does high value impact the price customers are willing to pay?

Customers are willing to pay high prices when they perceive the product to have high value.

400

Legal Implication of Price Fixing

It is illegal
400

A store raises the price of Trident gum from $1 to $5. Is the gum elastic or inelastic?

Elastic

400

You sold Skittles for a $2 profit (cost $1) and Doritos for a $2.50 profit (cost $1.50) . Which had the better ROI?

Skittles: 200%

400

An action a business might take if production costs increase besides raising the price 

- Drop Features 

- Upgrade Materials

- Reduce the size of an item

500

Main pricing objective of a seller

Set a price high enough for the firm to make a profit, but not so high that it exceeds customers value

500

A company advertising a low price product that is not actually in stock is an example of ___________. What are the legal implications (legal or illegal)?

Bait and Switch

500

The price of train tickets increases $1

Inelastic

500

You're at the store choosing between 2 bottles of shampoo. Which one is the better deal based on unit Pricing?

Dove: $5.99 for 12 ounces 

Pantene: $7.49 for 18 ounces. 

Pantene 

Dove: .50 

Pantene: .42

500

A factor that can determine if a product is elastic or inelastic

Brand Loyalty 

Price Relative to Income 

Availability of Substitutes 

Luxury vs. Necessity  

Urgency of Purchase