Mulitplying Decimals
Dividing Decimals
Estimating with Decimals
Word Problems
Put your thinking cap on
100
2.68 X 8 =
21.44
100
Fill in the blank. 11,845 divided by 500 = 2,369 divided by ______
100
100
Estimate 23.63 + 15.3 =
39
100
A stack of 4 identical books is 6.28 inches high. What is the height of 30 of these books?
47.1 inches
100
Mr. Romero buys 3 chairs at a cost of $27.90 for each chair. Estimate the least number of $20 bills he needs to buy the chairs.
5
200
What number belongs in the blank? 7.31X ____ = 2,193
300
200
308 divided by 100
3.08
200
Estimate 17.85 - 9.49 =
9
200
Alice ran 5 laps around a track. She ran a total distance of 3.65 kilometers. Jim ran 20 laps around the same track. What is the total distance Jim ran?
14.6 km
200
Mrs. Lee uses 0.025 Kilograms of wax to make a candle. On Monday, she made 50 candles. On Tuesday, she made 4 times as many cnadles as on Monday. How much wax did she use to make the candles on tuesday?
5 kilograms
300
Find the missing number in the blank. 32.91 X _____ = 32,910
1,000
300
0.6 divided by 20 =
0.003
300
Estimate. 1.79 X 3 =
6
300
A piece of rope is 5 meters long. It is cut into 8 equal pieces. How long is each piece?
0.625 m
300
One lap of a race track measures 4.68 kilometers. Durinf a race of 56 laps, a driver stops to refuel after completing 48 laps. How many more kilometers does he have to drive to finish the race?
37.44 kilometers
400
6.84 X 7 =
47.88
400
0.08 divided by 40
0.002
400
Estimate 1.45 divided 5
0.2
400
A bag of flour weighs 15 pounds. A shopkeeper has one bag of flour. She sells 1.065 pounds of floyr every day. How much flour is left after 8 days?
6.48 pounds
400
Mrs. Rahlee bought 300 yards of ribbon to make flowers. She used 1.22 yards to makes one large flower. She made 200 such large flowers. She used all of the remaining ribbon to make 100 small flowers. What was the length of ribbon Mrs. Rahlee used to make one small flower?
0.56
500
1.22 X 200 =
244
500
5 divided by 7 =
0.71
500
0.47 X 4 =
2
500
Jai bought 2 pounds of grapes for $2.49 per pound and 3 muffins for $0.75 per muffin. How much did he pay for the grapes and muffins?
$7.23
500
Britta bought some carrots and apples for $24.80. A carrot and an apple cost $0.90 altogether. She bought more carrots than apples. The cost of the extra number of carrots was $6.80. How many apples did Britta buy?
20 apples