Identifying Parts
Given Radius
Given Diameter
Given Circumference
Finding Area
100

This is a line segment with one endpoint at the center of a circle and the other endpoint on the circle.

Radius

100

Given a radius of 3 meters. Find the diameter.

3 times 2 = 6 meters

100

Given a diameter of 5 inches, find the radius.

5 divided by 2 = 2.5 inches

100

Given a circumference of 15.7 inches, find the diameter.

15.7 divided by 3.14 = 5 inches

100

Find the area of

Putting all the pieces together make a whole circle:

3.14 times 15 times times 15 = 706.5 square inches

200

This is a ratio of a circle's circumference to its diameter. In other words, circumference divided by diameter is this.

pi

200

Given a radius of 6 cm, find the circumference.

diameter = 2 times 6 = 12 cm

circumference = 3.14 times 12 = 37. 68 cm

200

Given a diameter of 4.5 cm, find the circumference.

3.14 times 4.5 = 14.13 cm

200

Given a circumference of 37.68 inches, what is the radius?

diameter = 37.68 / 3.14 = 12

radius = 12 / 2 = 6 inches

200

Find the area of the shaded region:

Rectangle = 12 times 7 = 84 square inches

Two halves make a whole

Circle = 3.14 times 3.5 times 3.5 = 38.465 square inches

Rectangle - circle = 84 - 38.465 = 45.535 square inches

300

This can found using the formula: diameter times pi.

Circumference

300

Given a radius of 4 inches, find the area.

Area = 3.14 times 4 times 4 = 50.24 square inches

300

Given a diameter of 30 inches, find the area.

radius = 30 divided by 2 = 15

area = 3.14 times 15 times 15 = 706.5 square inches

300

A wheel travels 194.68 cm. What is it's diameter?

diameter = 194.68 / 3.14 = 62 cm

300

Find the area of the shape:

Two triangles make a square: 18 times 18 = 324 square yards

Diameter of circle = 18

Radius = 18/2 = 9

Area of whole circle = 3.14 times 9 times 9 = 254. 34

Semicircle = 254.34 / 2 = 127.17

Square + Semicircle = 324 + 127.17 = 451.17 square yards

400

This is a point inside a circle that is the same distance from each point on the circle.

Center

400

A car wheel has a diameter of 20.8 inches. How far does the car wheel travel in one rotation?

One rotation = circumference

circumference = 3.14 times 20.8 = 65.3 inches

400

A bicycle wheel has a diameter of 62cm. The wheel makes 80 complete rotations. How far did it travel?

circumference = 3.14 times 62 = 194.68 cm

194.68 times 80 rotations = 15,574.4 cm

400

A car wheel has a circumference of 65.312 inches.

How far will it travel in 30 rotations?

30 times 65.312 = 1,959.36 inches

400

Find the area:

Whole Circle = 3.14 times 18 times 18 = 1,017.36

Semi-circle = 1,017.36/2 = 508.68

Quarter of a Circle = 1,017.36/4 = 254.34

Semicircle + Quarter = 508.68 + 254.34 = 763.02 square cm

500

This is a line segment that has endpoints on a circle and passes through the circle's center.

Diameter.

500

The radius of a semicircle is 9 inches. What is the area of the semicircle?

Area of Whole Circle = 3.14 times 9 times 9 = 254.34

254.34 divided by 2 = 127.17 square inches

500

Find the area in pink given the diameters.

Radius of large circle: 8/2 = 4

Area of large circle: 3.14 times 4 times 4 = 50.24

Radius of small circle: 5/2 = 2.5

Area of small circle: 3.14 times 2.5 times 2.5 = 19.625

Large area - small area = 50.24 - 19.625 = 30.615 square cm

500

The circumference of a car wheel is about 65 inches. If the car wheel rotates once per second, how far does the car travel in one minute?

1 minute = 60 seconds

65 times 60 = 3,900 inches

500

Find the area:

2 quarters make a semicircle

3.14 times 7 times 7 = 153.86 / 2 = 76.93 square cm