Any Comparison
Rates
Proportions
Any Comparison
Review
100
54 seventh graders chose Subway and 32 chose Taco Bell. How many more chose Subway?
What is 22 more
100
4 ounces of potatoes is worth 20 calories. What is the rate of calories per ounce?
What is 5 calories per ounce.
100
So far this year, the University of North Carolina Tar Heels have won 22 games and lost 5 games. Suppose they continue at this pace and lose 45 games. How many will they have won?
What is 198 wins.
100
60% of the mix in orange juice is concentrate. What is the ratio of water to concentrate?
What is 2 to 3
100
What angle is complementary to 27 degrees?
What is 63 degrees.
200
70 athletes drink sports drinks after the game, 80 drink water, and 30 drink juice. What percentage drink juice?
What is 17%
200
I spent $5000.00 at Disney last year visiting 6 parks. What is the cost per park?
What is $833.33 per park.
200
Bonnie makes $125.00 every two weeks. How much money will she earn in a 52 week year?
What is $3,250.00
200
The ratio of people who support dances at school to those who oppose dances is 4 to 5. What fraction oppose dances?
What is 5/9
200
1 4/5 + c = 12 2/3
What is 10 13/15
300
18 boys and 12 girls in the class. What is the ratio of girls to boys?
What is 2 to 3
300
Lindsay bought 8 apples for $5.20. What is the price per apple?
What is $.65 per apple.
300
Ann can make 2 baskets for every 5 shots taken. If she continues at this pace, how many baskets can she make if she takes 32 shots?
What is 13 baskets.
300
723 people voted for Mountain Dew and 232 voted for Coke. What percentage voted for Mountain Dew?
What is 76%
300
Sarah made a circular patch for her quilt. If the diameter of the patch is 6 inches. How much space will the patch take up on her quilt?
What is 28.26 square inches.
400
75 seventh graders voted for mystery novels, 80 voted for action adventure, and 32 voted for fantasy. What percent voted for action adventure?
What is 43%
400
I ran 5 miles and burned 600 calories. How many calories do I burn per mile?
What is 120 calories per mile.
400
Bill has a paper route and it takes him 50 minutes to deliver to 40 customers. How long will it take him if he adds 20 new customers to his route?
What is 75 minutes.
400
Freshman class voted and 45 like Doritos, 30 like Fritos, and 25 votes for Cheetos. What percentage of Freshman liked Cheetos?
What is 25%.
400
Find the area of a triangle with a base of 12 inches and height of 9 inches.
What is 54 square inches.
500
70 athletes drink sports drink during the game, 10 drink juice, and 40 drink water. What is the ratio of sports drinks to water?
What is 7 to 4
500
It takes 15 minutes to drive 20 miles. How many minutes does it take to drive one mile?
What is .75 minutes per mile.
500
There are 40 pieces of licorice in a 32 ounce bag. How many pieces of licorice are in a 6 ounce bag?
What is 8 pieces.
500
Bob bought red and white paint. The fraction of white paint is 1/3. What is the ratio of red to white paint?
What is 2 to 1.
500
Identify the surface area of a rectangle that measures 1 inch by 2 inches by 4 inches.
What is 28 square inches.