Which type of coupon gives a bigger discount on a $50 item: $10 off or 20% off?
20%: $40
$10: $40
Same amount!
A fridge costs $750 with an annual operating cost of $100. What is the total cost over 10 years?
750 + (100*10)=$1,750
You have two phone plans:
If you use 8GB, which is the better plan?
Plan A: $50
Plan B: 30 + ((8-5)*5) --> 30+(3*5)=$45
What is the formula for the area of a rectangle?
Length * Width
What is Mr. A's favorite soda
Diet Coke
A speaker costs $400. Which is the better deal: a $20-off coupon or a 20%-off coupon?
20%: $320
$200: $380
% is better deal
A refrigerator costs $600 and runs for 12 years with an annual cost of $75. What is the total cost over its lifetime?
$600 + ($75 × 12) = $1,500
A gym offers these plans:
Basic: $25
Pro: $10 + (6 * $3) = $28
Day-to-day: 6 * 5 = $30
A room is 16ft by 16ft. If a gallon of paint covers 150 square feet, how many gallons of paint will you need?
16 * 16 = 256, so two gallons of paint
1 gallon =150
2 gallons = 300
Rank Mr. A's favorite sports leagues in order: NFL, NBA, Premier League, FBS
NFL
FBS
NBA
Premier League
You have a $20-off and a 30%-off coupon for an $80 item. Which should you apply first?
Always apply the % off coupon first: The higher the amount of money you have, the more money you get discounted when using a % discount
A washing machine uses 500 kWh/year. If electricity costs $0.12/kWh, how much will it cost to operate per year?
500*.12=$60
What is “comparison shopping”?
Comparing prices, features, and reviews before buying to ensure you are getting the best deal
Find the area of the living room in feet:
7'6'' length
5'3'' width
7'6'': 7.5 feet
5'3'': 5.25 feet
7.5 * 5.25 = 39.375 feet
How many foreign countries has Mr. A been to?
3
A jacket is on sale for 30% off its $90 price. If the register charges $65, is that correct? If not, what should the actual price be?
No, the correct price would be $63
Appliance A costs $900 but uses $80/year in energy. Appliance B costs $1,100 but uses $50/year. Which is the better deal over 5 years?
Appliance A: $900 + ($80 × 5) = $1,300; Appliance B: $1,100 + ($50 × 5) = $1,350 → Appliance A is better.
A yoga studio charges $42 per month unlimited or $5 per class. At what point is the unlimited plan the best deal?
9 classes (9*5=45)
A floor is 9 ft by 10 ft. If each tile is 1.5 sq. ft. and costs $2, how much will it cost?
9' * 10' = 90'
90' / 1.5sq ft=60 sq ft
60sq ft * $2=$120
What's Mr. A's middle name?
Jerome: pretty cool story behind it
You want a $60 lamp. It’s 20% off, then an extra 10% off. What is the final price?
$60 × 0.80 = $48, then $48 × 0.90 = $43.20.
Note: This is not the same as $60*.70 = $42
What does the ENERGY STAR label mean?
If signifies energy-efficient appliances, aka how energy efficient a particular appliance is.
A theme park has three plans: $25/day, $60 + $10/day, and $120 + $5/day. Which is best for 7 visits?
$25 * 7 = $175
$60 + ($10 * 7)=$130
$120 + ($5 * 7) = $155
A rectangular floor has the dimensions of
12' x 13'. The height of room is 9'.
A gallon of paint covers 200 sq feet and costs $60 and a quart of paint covers 50 sq feet and costs $20.
What is the cheapest amount of money needed to buy enough paint for all the walls
13' * 9' =117 square feet
Total area of walls: 108 + 108 + 117 + 117= 450 square feet
Cheapest option: 2 gallons of paint and one quart ($140)
What's Mr. A's favorite subject?
Algebra :D