A plan for where your money is going each month is called a ___________.
Budget
What unit of measurement does the term lb. stand for?
pounds
These are discounts of grocery products that can be digital or made of paper?
coupons
What is the unit price of a 10 oz. jar of olives that costs $2.00?
$ .20 per oz. or 20 cents/oz.
An expense that stays the same each month is a _________ expense.
You decide to buy headphones instead of a new bike. What is the opportunity cost?
The cost of the new bike.
What unit of measurement does the term mL stand for?
milliliters
You can download this to find discounts and sale items. You can also buy products online using this.
Grocery Store App
What is the unit price of 8 pens that cost $1.20?
$ .15 per pen or 15 cents/pen
Before purchasing a product, it is a good idea to research the products online by reading the ___________.
customer reviews
What unit of measurement does the term oz. stand for?
ounces
This is a paper that lists the weekly groceries on sale.
Flyer
What is the unit cost of 2 pounds of chicken that costs $3.80?
$1.90 per pound/lb.
If a sale item is out of stock, you can get this to buy it at the sale price at a later time.
Rain check
You purchase a bag of Takis instead of a bag of Doritos. What is the opportunity cost?
The bag of Doritos
What unit of measurement does the term L stand for?
Liters
This is the total price of a product you are purchasing.
Retail Price
What is the unit cost of 2 liters of soda that costs $1.98?
$.99/liter
The day that a bill needs to be paid by is its _________.
Due date
You purchase a video game instead of going to the waterpark for the day. What is the opportunity cost?
Going to the waterpark for the day
What unit of measurement does the term Tbsp stand for?
Tablespoon
The products that are discounted the most and are found on the front page of the flyer are ______________.
Loss leaders
What is the unit cost of a bag of 6 bagels that costs $1.92?
$0.32/bagel
An expense that changes in amount each month is a ___________ expense.
variable