True or False:
All recipes have to be followed exactly
False
You want to plan a healthy breakfast. A good rule of thumb is to include how many food groups?
At least three
True or False:
Your should always compare retail prices to be sure you're getting the best deal.
False. Compare unit prices to make sure you're comparing "apples to apples".
Give an example of a healthy versus less healthy choice (everyday vs. sometimes) from the fruit group (contains fruit).
Example: apples vs. apple pie
True or False:
One of the best ways to encourage kids to eat healthier is to model healthy habits yourself.
True! Kids learn by watching you.
You decide to make barley jambalaya tonight. You gather all your ingredients but realize you don't have any bell peppers. You don't have time to go to the store. What do you do?
Use another vegetable or leave it out.
Give one example of a healthy snack you could plan and make at home.
Any reasonable answer that contains two food groups
You find a bag of apples with a lower unit price than loose apples. You are trying to decide whether this a is a good buy. Name two things you may consider other than price.
Any reasonable answer such as whether or not you can use them before they spoil, if you have space to store them etc.
If a food is a whole grain, a whole grain ingredient will be listed where on the ingredient list?
The first ingredient
Name two ways you can involve kids in the grocery store.
Let them pick out a new fruit or vegetable to try, let them cross items off your list as you put them in the cart, work on counting or math skills by adding prices or counting the number of items added to the cart.
Name two ways your kid can help you in the kitchen.
Help measure ingredients, tear herbs, set or clear the table, etc.
What is one benefit of getting your kids involved in menu planning?
Gets kids excited about mealtime, gets them more interested in trying new foods, etc.
What are two nutrients you would want to limit when shopping for dairy foods?
Saturated fats and added sugars
How many calories are in this entire package?
500 calories
True or False:
Fruit juice is the best drink choice to offer your children.
Name one reason you would want to use mise en place.
Saving time when cooking
Making sure you have everything you need before you start
Preventing mistakes
It's "clear the pantry" night! Name three things you might want to keep in your pantry to help create a nutritious meal.
Canned protein, fruits, and vegetables
Whole grain pasta or rice
Oils
Spices etc.
Name 2 ways to save money on fruits and vegetables.
Comparing prices for fresh, frozen, and canned fruits and vegetables
Buying in season
Buying produce in its most whole form etc.
True or False:
We know that wheat bread is a whole grain.
We can't determine a food is a whole grain just by the name. We have to check the ingredient list and see what is listed as the first ingredient.
Name two ways to get kids excited to try a new fruit or vegetable.
Do a "taste test", try flavoring it in a variety of different ways and have kids choose their favorite, let kids pick out the new item, serve it cut up into fun shapes or with a dip they enjoy.
What's one of the most important things we can do to prevent the spread of foodborne illness when cooking?
Wash our hands
Name two mealtime "rules" you could use to make family meals more enjoyable.
No bad-mouthing food, turn cell phones and TVs off, talk about pleasant things that everyone can enjoy, etc.
Name 2 ways to save money on food before you even enter the store.
Making a menu plan that uses what you already have on hand
Using a list
Cutting coupons
Checking sales flyers etc.
Give two examples of foods in the protein group that are lower in "unhealthy fats".
Beans
Lentils
Nuts
Fish
Chicken with the skin removed etc.
Name one way you can help transition your family to more whole grain foods.
Serve grains "half and half" and slowly increase the proportion of whole grains, have kids help you find whole grain versions of their favorite foods in the store, etc.