Ratios
Unit Rate (Ratios and Proportions)
Random
100

Vocab Question:

What is the definition of proportional?

If the relationship between two numbers were to be graphed on a coordinate grid, the line would pass through the origin.

100

Unit Rate:

Sergio babysat for 7 hours and earned $75. What is the unit rate per hour?


$10.71/1hour

200

Raul bought 3 red, 8 green, 6 blue, 2 yellow, and 5 purple balloons.

Which ratio represents the number of yellow balloons to the total number of balloons?

2/24 = 1/12

200

Peaches are on sale for $2.50 per pound. If there are 16 ounces per pound, what is the price per ounce of the peaches?


0.16 cents

(0.156)

300

A factory can package 3 cans of diced pineapple every 30 seconds. Predict how many cans will be produced during an 8-hour work shift.

60 s = 1 min, 60 min = 1 h

2,880

400

Angela bought 3 loaves of bread for $10.

What is the cost for 4 loaves?

13.33 is the cost for 4 loaves. 

$10.00 divided by 3 is 3.33 (that is the cost of 1 loaf). 


500

Leona is making aprons to sell at a craft fair. For every 2 aprons, she needs 5 1/2 yards of ribbon for the trim.

How many yards of ribbon are needed to make 10 aprons?

27 1/2