I bought 2 pounds of hamburger for dinner. If each patty is a 1/2 pound, how many hamburgers will I have?
4 hamburgers
True or False. 4.5 is an integer.
False! An integer is a whole number (positive or negative) and 0.
True or false. The median of the data set is 5. The numbers are: 1, 2, 3, 4, 5, 7, 7, 7, 8,
True!
Move around the room like an animal of your choice for 30 seconds.
If you did it, you get the points.
The teacher does 3 pushups!
Everyone gets the points!
Simplify the expression by combining like terms.
n + 8 + 2n - 3
3n + 5
Give 1 person 1 high five.
Give 1 person 2 high fives.
Give 1 person 3 high fives.
Give 1 person 4 high fives.
Each person must be different. You must be back in your seat within 45 seconds. If you do it and are back sitting down on your seat, you earn the points.
If you do it and are back sitting down on your seat, you earn the points.
What is an integer?
A whole number or 0 that is positive or negative.
What is the volume of the cardboard box? It's length is 2 feet, height of 3 feet and width of 2 feet.
3 x 2 x 2 = 12 cubic feet
You need the label in order to earn the points.
The class does pushups for 20 seconds. If you do the most, you earn a ticket.
If you participated the entire time, you earn the points.
Solve the following expression.
10+7 • 4
38
Rewrite the expression without using parentheses.
8(x+4)
8x+32
Convert 4 yards into inches. 1 yard is 3 feet. 1 foot is 12 inches.
4 yards = 12 feet = 144 inches
What is 30% of 80?
24
.3 x 80 = 24.0
Dance party for 30 seconds.
If you dance the entire time, you earn the points.
6 ÷ ⅜
16
James earns $14 for every 8 cups of lemonade sold. What is the unit rate or price per cup of lemonade?
$1.75.
14 ➗ 8= 1 and 6/8 or 1.75.
What's the range of the data set? The five numbers from the boxplot are as listed:
Minimum: 16 Q1: 20 Q2: 25 Q3: 40 Max: 60
The range is 60-16= 44
10% of what number is 45.
450
450 x .1 = 45
Jump invisible rope for 45 seconds.
If you jump the entire time, you earn the points.
Evaluate the expression for when x = 5
x² + 3x + 2
42
25 + 15 + 2
40 + 2
Which store is a better deal? Must provide work to justify your answer.
Store A. 12 pack of Dr. Pepper for $15.
Store B. 1 can of Dr. Pepper for $1.50
Store A is the better deal. 12 soda cans at Store B would cost $18. OR 1 can from store A would cost $1.25.
One train drives east at 50 miles per hour for 2 hours. The second train drives west at 30 miles per hour for 2 hours. How far apart are they from each other?
160 miles apart.
(50x2) + (30x2)= 100 +60 = 160
Find the surface area of a cube. It's dimensions are 4 inches by 4 inches by 4 inches.
96 square inches
One face is 4x4 = 16. Multiply that by 6 because there are 6 faces on a cube. 16x6=96
Silent ball, rapid fire for 2 minutes.
If you stay in, you earn the points.