Nutrition
Job Development
Manners
True or False
Shopping
100

A paper you fill out after eating in day program

Nutrition Facts Sheet

100

You must submit one of these if you want to work for a company.

Application

100

Something you say when trying to get past someone

Excuse me

100

Community program sessions are 5 hours long.

False, community program sessions are 4 hours long.

100

The total after buying 3 bags of chips that cost $2 each.

$6

200

Someone who doesn't eat meat

Vegan or Vegetarian

200

You should always turn this in to the hiring manager at a place you applied for.

Resume

200

What you should say after someone has helped you out

Thank you

200

You can typically earn up to $3 every day in program.

True

200

The total after buying 2 CDs that cost $10.99

$21.98

300

A disease you can get from consuming too much sugar

Diabetes 

300

You may be required to wear this while on the job.

Uniform

300

If you are trying to talk to someone who is having a conversation, you should do this

Wait until they are done.

300

If you need to go to the restroom while in program, you are free to go on your own.

False

300

How many sandwiches you're able to buy with $30 if each sandwich costs $6.

5

400

A health problem associated with consuming too much sodium

High blood pressure (Hypertension)

400

A place where you can usually find out more about a company before an interview.

Company website

400

This is a way you can physically touch somebody without invading their personal space

Fist bump (or high five)

400

Day Program has the same schedule every week.

False

400

What you should do with a portion of each paycheck you get

Save 

500

The 5 major food groups

Fruits, Vegetables, Grains, Protein, & Dairy.

500

The minimum wage in LA County

$14.25 - $15.00

500

If you ask someone if you can hug them, and they say yes, this is what they are giving you.

Consent (permission)

500

At program, you a part of a team that helps and supports each other.

True

500

The option that will save you the most money if you have to choose between 32 Water Bottles for $2.98 or 28 Water Bottles for $2.68


32 Water Bottles for $2.98