Forskellen mellem løbene og løbende - prøv at udtale dem
Løbene er navneord, løbende er udsagnsord
Du må ikke røre/rører ved den!
Røre
Find grundled og udsagnsled: Først finder jeg udsagnsled, derefter finder jeg grundled.
Grundled: jeg + jeg
Udsagnsled: finder + finder
Han glædet sig til at skulle asted på ferie. Igår pakkede han sine ting og lage dem forsigtit i sin kuffert.
Han "glædede" sig til at skulle "afsted" på ferie. "I går" pakkede han sine ting og "lagde" dem "forsigtigt" i sin kuffert.
5 fejl
Nævn 5 ordklasser
Navneord, udsagnsord, tillægsord, biord, forholdsord
Et stumt d kan få vokalen i et ord til at skifte. Giv et eksempel.
Fx sen og send
Man kan købe mange forskellige vare/varer, men den vare/varer jeg helst vil have er her ikke.
varer
vare
Find grundled og udsagnsled og sæt komma: Vinteren er kold fordi solen står lavere på himlen.
Grundled: Vinteren + solen
Udsagnsled: er + står
Komma: kold, fordi
Idag var drengen ved at komme for sent i skole, så han skynte sig sefølig at cykle så hurtit han kunne. Det var meget mere aflsapet på vej tibage fra skole.
"I dag" var drengen ved at komme for sent i skole, så han "skyndte" sig "selvfølgelig" at cykle så "hurtigt" han kunne. Det var meget mere "afslappet" på vej "tilbage" fra skole.
6 fejl
Hvor mange vise mænd var der da Jesus blev født?
3 vise mænd.
Hvis man ikke vasker/vadsker nyt tøj minst/mindst en gang inden man bruger det, så kommer det til at krasse/kradse.
vasker
mindst
kradse
Man kan ikke koncentrere/koncentrerer sig, når folk larmer for meget. Derfor høre/hører jeg musik i mine høretelefoner/hørertelefoner.
koncentrere
høre
høretelefoner
Find grundled og udsagnsled: Jeg har spist for meget slik, så nu har jeg fået ondt i maven.
Grundled: jeg, jeg
Udsagnsled: har, har fået
Det er spænende at rejse. Idag kan man rejse hvorhen man vil, rundt til mange forskelige lande. Når der er dårlit hver i Danmark, kan man rejse til et land hvor solen skinder ennu mere.
Det er "spændende" at rejse. "I dag" kan man rejse hvorhen man vil, rundt til mange "forskellige" lande. Når der er "dårligt" "vejr" i Danmark, kan man rejse til et land hvor solen skinder "endnu" mere.
6 fejl
Hvilken ordklasse hører disse ord til: smukt, nu, langsomt
Biord (tid, sted, måde, grad)
Til skoleballet/skolebaldet skal vi gå inmarch/indmarch.
skoleballet
indmarch
Den her bog interessere/interesserer mig slet ikke, kan du ikke aflevere/afleverer den og finde en anden?
interesserer
aflevere
Find udsagnsled, grundled og genstandsled: Når det bliver jul igen skal jeg ud og købe masser af julegaver.
Grundled: det, jeg
Udsagnsled: bliver, skal
Genstandsled: jul, julegaver
Jeg viste ikke, at man ikke må spise mad i bussen. Chaføren stansed bussen og kom for at skælle mig ud, men pludslig løb han tibage, fordi en bil dytted af ham.
Jeg "vidste" ikke, at man ikke må spise mad i bussen. "Chaufføren" "standese" bussen og kom for at "skælde" mig ud, men "pludselig" løb han "tilbage", fordi en bil "dyttede" af ham.
7 fejl
Sæt ordene i rigtig ordklasse: ven, imellem, gammel, sent
Navneord, forholdsord, tillægsord, biord
Vi skal finne/finde hjem, så vi kan sætte vores nye hylder/hyller op.
finde, hylde
Vi har en god lære/lærer, som er god til at lære/lærer os nye ting. Hvis man ikke høre/hører efter, lære/lærer man ikke så meget.
Lærer
Lære
Hører
Lærer
Infinitiv slutter altid med "e".
Find grundled, udsagnsled og genstandsled OG sæt komma:
I går spiste min hund for meget mad så den er meget træt nu. Nu har vi gemt maden så den ikke kan få fat i det igen.
Grundled: min hund, den, vi, den
Udsagnsled: spiste, er, har, kan
Genstandsled: mad, maden, det
Komma: mad, så + maden, så
Jul er den beste tid på årret. Man kan give hinnanen gaver og få sine største ønsker. Det bedste syn er når juletræet er dækket med gaver. Forhåbenlig er der også god mad, så bliver alle tilfresse.
Jul er den "bedste" tid på "året". Man kan give "hinanden" gaver og få sine største ønsker. Det bedste syn er når juletræet er dækket med gaver. "Forhåbentlig" er der også god mad, så bliver alle "tilfredse".
5 fejl.
Find udsagnsord og tillægsord: Der sidder en lille kat fast oppe i træet. Den miaver højt og går langsomt frem og tilbage på grenen. Endelig er der nogen, som ser katten, og de redder den ned fra det store træ.
udsagnsord: sidder, miaver, går, er, ser, redder
tillægsord: lille, højt, langsomt, store