Word Problems
GCF/LCM
Fractions
Decimals
Mystery
100

Tiana owns two dogs. Each day, one dog eats 1 4/5 scoops of dog food and the other dog eats 1 3/5 scoops. Together, how much dog food do the two dogs eat each day?

3 2/5

100

GCF of 12 and 20

4

100

Write 56/ 84 in simplest form

2/3

100

13.25 divided by 0.30

44.16 repeated OR 44.17

100

A truck carrying 4.4 pounds of sand travels to a construction yard and loses 1.3 pounds of sand along the way. How much sand does the truck have when it arrives at the yard?

3.1 Pounds

200

Russell bought 2.2 kilograms of apples and 6.5 kilograms of oranges. How much fruit did he buy in all?

8.7 Kilograms

200

LCM of 22 and 46

506

200

Austen initially filled a measuring cup with 2 cups of syrup from a large jug. Then he poured 2/6 of a cup back into the jug. How much syrup remains in the measuring cup?

1 2/3 Cup

200

Cora is bringing donuts to work as a treat for her co-workers. She buys 12 donuts for $9.96. How much does each donut cost?

$0.83

200

123.259 x 21

2,588.439

300

A few times a week, Scott treats himself to a small latte from his favorite coffee shop. Each latte costs $3.55. If Scott bought 15 lattes last month, how much did he spend?

$53.25

300

The city's youth commission wants to hold events for 18 students from Allenville High and 12 students from Kinley High. The commission would like the same combination of Allenville and Kinley students at each event, with no students left out or attending multiple events. What is the greatest number of events that the commission can hold?

6

300

1 1/3 divided by 2/3

2

300

Kaylee and her friend went to lunch at their favorite Chinese restaurant. The bill came to $26.58. If they split the bill evenly, how much did Kaylee pay for lunch?

$13.29

300

Mike needs to replace the carpet in his living room. The carpet he likes costs $7.50 per square foot to purchase and install. His living room measures 263.5 square feet. How much will it cost to replace the carpet?

$1,976.25

400

Mitch made fancy purple costume decorations for each of the dancers in his year-end dance performance. He used 1/3 of a meter of ribbon for each decoration, which he got by cutting 2/3 of a meter of ribbon into equal pieces. How many decorations did Mitch make?

2 Decorations

400

Paula has two pieces of thread, one 20 feet long and the other 15 feet long. For a sewing project, she needs to cut them up to produce many pieces of thread that are all of the same length, with no thread left over. What is the greatest length, in feet, that she can make them?

5

400

Last week, Judy's Fruit Stand sold 4/5 of a box of apples. Down the road, Sandeep's Fruit Stand sold 4/5 as many boxes of apples as Judy's did. How many boxes of apples did Sandeep's Fruit Stand sell?

16/ 25 Boxes

400

Matthew grows wheat on his farm. One of his fields produced 66.8 bushels of wheat this year. If wheat is currently selling for $5.40 per bushel, how much will Matthew earn from this field?

$360.72

400

Last week, Diego's Fruit Stand sold 2 1/3 boxes of pears. Down the road, Emmett's Fruit Stand sold 3/5 as many boxes of pears as Diego's did. How many boxes of pears did Emmett's Fruit Stand sell?

1 2/5 Boxes

500

A veterinarian divided 3/5 of a bottle of medicine equally among some sick cats. She gave each cat 3/10 of a bottle of medicine. How many sick cats were there?

2 Cats

500

Two friends, Khalil and Nicole, are working together at the Seaside Cafe today. Khalil works every 3 days, and Nicole works every 12 days. How many days do they have to wait until they next get to work together?

12 Days

500

Sadie bought some cans of paint and 2/3 of a liter of special paint additive formulated to reduce mildew. Before painting her house, she used all of the additive to put 1/3 of a liter of additive in each can. How many cans of paint did Sadie buy?

2 Cans

500

Jasmine got a new puppy for her birthday. He's full of energy, so she takes him for a walk along a 1.2-mile loop in a nearby park. If they walked a total of 3.6 miles, how many loops did they do?

3 Loops

500

Workmen used 2/5 of a pallet of pavers to build some steps leading up to the mansion. They used 1/10 of a pallet for each step. How many steps did they build?

4 Steps