In a telephone poll, 21 people said they like shopping and 2 people said they do not like shopping. What is the ratio of the number of people who like shopping to the number of people who do not like shopping?
What is 21 to 2?
100
If Margorie paid $2.50 per gallon for 14.23 gallons of gasoline, what was her total cost for gasoline on the trip?
What is $35.58?
100
45% of 60
What is 27?
200
649.4 - 90.2
What is 559.2?
200
8.67 ÷ .4
What is 21.675?
200
There are 19 empty parking spots and 31 full parking spots in the parking garage. What is the ratio of the number of full parking spots to the number of empty parking spots?
What is 31 to 19?
200
If my odometer (which measures distance traveled) reads 23,438 when I leave my house to go on vacation and reads 25,211 when I get home, how many miles did I travel?
What is 773 miles?
200
20% of 30
What is 6?
300
840.3 - 57.46
What is 782.84?
300
Ernesto bought 4 bricks. All together, the bricks weighed 19.4 pounds. How much did each brick weigh?
What is 4.85 pounds?
300
Molly's Pizzeria made 12 pizzas with pepperoni and 2 pizzas without pepperoni. What is the ratio of the number of pizzas with pepperoni to the number of pizzas without pepperoni?
What is 6 to 1?
300
Three people decide to split a dinner bill equally among themselves. If the dinner bill was $17.58, how much will each person pay?
Each person will pay $5.86.
300
What is 5% tax on a $15.20 dinner bill.
What is $0.76?
400
Kayla entered a surfing competition. In the first round, she scored 7.43 points. Later in the day, she scored 6.65 points in the second round. How many total points did Kayla score?
What is 14.08 points?
400
Janet's science class places weights on a scale during an experiment. Each weight weighs 2.8 kilograms. If the class puts 4 weights on the scale at the same time, what will the scale read?
What is 11.2 kilograms?
400
There are 14 girls and 12 boys in a class. What is the ratio of girls to boys?
What is 7 to 6?
400
Four gallons of gasoline cost $16.80. What is the price per gallon?
What is $4.20 per gallon?
400
Joe answered 80% of the 20 questions on the quiz correctly. How many questions did he get correct?
What is 16 questions?
500
A mixture is obtained by mixing two products
A and B respectively. Product A weighs 234.961
grams and the mixture weighs 988.76 grams.
How much does Product B weigh?
What is 753.799 grams?
500
There are 5 people on the elevator. Together they weigh 925.98 lbs. Find the average weight.
What is 185.196 lbs?
500
There are 15 girls and 10 boys in a class. What is the ratio of students to boys?
What is 5 to 2?
500
My parents wanted to leave a 15% tip on the dinner bill. If the dinner bill was $28.20, how much will my parents leave for a tip?
What is $4.23?
500
If 8 out of 20 students in a class are boys, what percent of the class is made up of boys?