Adding Decimals
Subtracting Decimals
Multiplying Decimals
Dividing Decimals
100

Mia buys a muffin for 2.35 dollars and a juice for 1.8 dollars. 

How much does she spend in total?

4.15 dollars.

100

A notebook costs 4.75 dollars. Jade pays with $10. 

How much change should Jade get?


5.25 dollars.

100

A granola bar costs 1.5 dollars. 

If Emma buys 3 granola bars, how much does she spend?

4.5 dollars.

100

A pack of 4 markers costs 3.20 dollars. 

If the cost is shared equally between 4 friends, how much does each friend pay?

0.80 dollars.

200

A rope is cut into two pieces. One piece is 3.6 meters long and the other is 2.47 meters long. 

What is the total length of the rope?

6.07 meters.

200

A ribbon is 6.5 inches long. Sam cuts off 2.37 inches to use for a project.

how many inches of ribbon are left?

4.13 inches.

200

A teacher cuts 4 pieces of ribbon, each 2.75 inches long. 

What is the total length of ribbon used?

11 inches.

200

A bakery uses 18.2 pounds of flour to make 7 equal batches of bread. 

How many pounds of flour are used in each batch?

2.6 pounds.

300

Jordan practices piano for 0.75 hours on Monday, 1.2 hours on Tuesday, and 0.9 hours on Wednesday.

How many hours does Jordan practice in all?

2.85 hours.

300

A car can travel 425.8 miles on a full tank of gas. So far it has traveled 189.46 miles. 

How many miles can it still travel before the tank is empty?

236.34 miles.

300

A notebook costs 3.25 dollars. Diego buys 6 notebooks for his group.

How much does he spend in all?

19.50 dollars.

300

A Home Depot has 42.3 liters of paint. 

If each can holds 0.3 liters? how many cans can they fill?

141 cans.

400

At the store, a notebook costs 4.95 dollars, a pen costs 1.37 dollars, and a folder costs 2.8 dollars.

How much money do the three items cost in all?

9.12 dollars.

400

On Monday, a student plans to study for 3.5 hours in total. They spend 1.25 hours on math and 0.85 hours on science.

How many hours of study time are left?

1.4 hours.

400

A rectangle shaped garden in 4.2 feet. long and 3.5 meters wide.

What is the area of the garden in feet?

(clue: area = length x width)

14.7 feet.

400

A tailor buys 4.8 feet of fabric for 14.4 dollars. 

What is the cost per foot of fabric?

3 dollars.

500

Sam bikes 4.35 miles in the morning. In the afternoon, he bikes 2.8 miles to a park and then another 3.27 miles home. 

How many miles does Sam bike in all that day?

10.42 miles.

500

Carlos has 50 dollars saved. he buys a game for 18.75 dollars, a book for 9.8 dollars, and a snack for 2.45 dollars.

How much money does Carlos have left?

19 dollars.

500

A babysitter earns 8.75 dollars per hour. On Saturday, they work 3.5 hours in the afternoon and 2.25 hours in the evening.

How much money do they earn on Saturday?

50.31 dollars.

500

A recipe needs 5.4 pounds of apples to serve 9 people. A chef wants to make enough for 12 people using the same amount per person.

How many pounds of apples does the chef need?

7.2 pounds.