Multiple Choice
Short Answer
2-3 Point Questions
Word Problems
100

There were 40 questions in a test. Rocky answered 28 questions correctly. What percentage of the questions did she answer correctly?

a) 30% b) 40%  c) 60%  d) 70%

28/40 x 100 = ?/1000

25 x 40 = 1000

25 x 28 = 700

700/1000 = 70% (d)

100

Express 8 km 60 m, as a decimal in kilometers. 

8.06 km

200

There are 90 dogs and 60 hamsters in a pet shop. What percentage of animals in the pet shop are dogs?

a) 40%  b) 50%  3) 60%  4) 66.6%

90+60= 150

90/150 = 9/15 = 0.6 x 100

= 60% (3)

200

100 g of cashew nuts cost $0.75. Reyna bought 3kg of cashew nuts. How much did she pay?

3000/100 = 30

0.75kg x 30

= $22.50

200

Mr. Eric and his friend had dinner which cost $80. In addition, they paid 7% GST. They also paid a 10% tip to a waitress. 

a) How much GST did they pay on the meal only?

b) How much did they spend altogether on the dinner?

a) $80 x 7% = $5.6

b) 10% of $80 = $8 

$8 + 80 = $88

$88 x 0.07 = $6.16

$88 + 6.16 = $94.16

300

4 similar pens cost $8.20. Find the cost of 7 such pens.

a) $2.05  b) $2.50  3) $14.35  4) $17.50

4 units = 8.20

1 unit = 8.20 / 4

1 unit = 2.05

7units = 2.05 x 7

7units = 14.35

300

Ivy has 240 presents. 40% of the presents are given to an orphanage. How many presents are given to the orphanage?

100% = 240 

1% = 2.4

40% = 96

300

A kilogram of rice cost $6. What is the cost of 400g of the rice?

1kg =$6

400g= $6 / 100 = 0.6

400g = 0.6 x 4 = $2.40

300

A bank pays 3.5% interest at the end of each year. Football Sensation, Alan has $7800 in his bank account. He does not withdraw any of his savings. Find the total amount of money he has at the end of 1 year. 

3.5% x 7800 = 273

7800 x 273 = $8073


400

There are 180 beads in a box. 40% of them are red beads and the rest are white beads. How many white beads are there in the box?

a) 108  b) 72  c) 45  d) 30

100% = 180

1% = 1.8

100 - 40 = 60%

1.8 x 60 = 108 (a)

400

There are 500 people in the park. 150 of them are women. What percentage of the people in the park are men?

500 x 2= 1000

150 x 2 = 300

300/1000 = 30%

400

A group of 150 pupils participated in a science contest. Their average score was 66 marks. The average score for the boys was 70 marks and for the girls, it was 60 marks. How many girls participated in the Science contest?

Total = 150 x 66 = 9900

Total Average Girls = 150 x 60 = 9000

Total - Girls = 9900 - 9000 = 900

Boys = 900/(70-60) = 90 boys

150 - 90 = 60

400

A plumber has two pipes. One pipe is 7 times as long as the other pipe. When he cuts 2.2m from the longer pipe, the remaining length is that of the shorter pipe. Find the length of the shorter pipe in meters.

Short Pipe = 1 unit

Long Pipe = 7 units

He cuts 4 units from the pipe.

4u = 2.2m, 1u = 2.2/4 = 0.55m

500

The mass of an apple is 0.286kg. A watermelon is 20 time as heavy as the apple. Find the total mass of the apple and the watermelon.

a) 0.143kg   b) 2.86kg  c) 5.72kg  d) 6.006kg

0.286 x 10 = 2.86kg

2.86kg x 2 = 5.72kg 

5.72kg + 0.286kg = 6.006kg (d)

500

Lynn paid $2.40 for 10 eggs. Fairy paid $1.52 for 8 eggs. How much more did Lynn pay for one egg than Fairy?

10u = 2.40

1u = 2.4/10 = 24c per egg

8u = 1.52

1u = 1.52/8 = 19 c per egg

24 - 19 = 5c more

500

John Su has 30 Pokemon cards. Dora has 20 more cards than John Su. What percentage of her pokemon cards must Dora give John Su so that both of them have the same number of Pokemon cards?

John Su = 30 Cards

Dora = 30 + 20 cards = 50 Cards

20/2 = 10 cards

10/50 x 100 = 20%

500

Baker Esther baked 160 cakes. 55% of them were red bean cakes and the rest were chocolate cakes. After selling some of the red bean cakes, the percentage of red bean cakes became 40% of the total.

a) How many cakes were left?

b) How many chocolate cakes were sold?

Before = 55/100 x 160 = 88 RB cakes

160 - 88 = 72 Choc Cakes

After = 100-40 = 60%

60% = 72 cakes

100% = 120 cakes

120 Cakes were left.

b) 120 - 72 = 48

88-48 = 40, 40 Chocs were sold