Hvor mange rundkirker er der på Bornholm?
Der er 4 Rundkirker.
Hvad er Frederikshavns postnummer???
9900
Hvad hedder hovedstaden i Grønland?
Den hedder Nuuk - oprindeligt Nûk
Hvornår blev London "oprettet"??
London blev oprettet af Romerne i år 47.
Napoli ligger på en berømt kyststrækning - Hvilken?
Amalfikysten er en italiensk kyststrækning på sydsiden af Sorrentohalvøen. Den ligger i provinsen Salerno.
Hvor mange ikke-rundkirker er der på Bornholm?
Der er 18 ikke-rundkirker på Bornholm.
Hvor mange indbyggere er der i Frederikshavn? (ca,)
Der er 22.672 indbyggere.
Hvornår fik Grønland Selvstyre?
Grønland fik selvstyre i 2009.
En afgørende forskel mellem Hjemmestyret og Selvstyret er, at Danmark ikke længere vil betale for de områder, Grønland overtager ansvaret for. Selvstyret er så at sige for egen regning.
Hvor mange mennesker bor der i London?
Der bor ca. 9 millioner mennesker i London.
I slipper ikke for et pizza-spørgsmål:
Hvad består en pizza Napolitana af.?
Napolitansk pizza, pizza napoletana er en type pizza lavet med tomat og mozzarellaost. Den skal fremstilles med San Marzano-tomater, som vokser på de vulkanske sletter syd for Vesuv, og Mozzarella di Bufala Campana, en oprindelsesbeskyttet ost fremstillet med mælk fra vandbøfler, der har gået semi-vildt i marsklandet ved Campania og Lazio.
Der findes en børnefilm fra 2009 - den er opkaldt
efter en en kendt sangforening - hvilken??
Filmstriben - Pip!
Frederikshavn hed engang noget andet, hvad hed den?
Frederikshavns tidligere navn var:
Fladstrand
Hvornår fik Grønland hjemmestyre?
Grønland fik hjemmestyre i 1979.
Hvad er det mest populære drengenavn i England i dag, blandt nyfødte.......?
Det er såmænd Muhammed......
Nye tal viser, at profetens navn er det populæreste drengenavn i England og Wales og det næstmest populære i Belgien – kun overgået af det bibelske Lukas.
Muhammed topper også listen i Hollands fire største byer Amsterdam, Rotterdam, Haag og Utrecht og i Norges hovedstad Oslo.
"Se Napoli og Dø..."
Hvorfor siger man det?
Se Napoli og dø! er en ældgammel italiensk talemåde. På italiensk (Vedi Napoli e poi muori) indeholder sætningen et ordspil, idet ordet "dø" (muori) udtales ligesom navnet på byen Mori, der ligger i nærheden af Napoli (Neapel). Betydningen bliver så: "Se først Napoli, og så Mori".
Vi kender alle navnet Brændegårdshaven - i dag
hedder den Brændegårdshaven - igen. Men i 1998
Ændrede man navnet til noget andet - hvilket??
I 1998 da Brændegårdshaven fejrede 65-års
jubilæum, ændrede man navnet til JOBOLAND.
I 2015 ændrede man navnet til Brændegårdshaven
igen.
Frederikshavn er opkaldt efter en dansk konge - hvilken?
Frederikshavn er opkaldt efter Frederik d. VI, -
det er ikke lykkedes at finde ud af hvorfor!!
Hvem navngav Nûk i 1728
- og kaldte den for Godthåb?
Det gjorde Hans Egede, han ankom til Grønland
i 1721 - til Nûk - og ændrede navnet til
"Håbets Koloni" - navnet blev ændret til Godthåb i
1728.
Londons undergrundsbane er verdens ældste.
Hvornår blev den taget i brug.?
Den første strækning blev taget i brug -
den 10. januar 1863.
Napoli er den 3. største by i Italien, den er samitidig hovedstad i provinsen......... Ja, hvilken provins??
Napoli er hovedstaden i provinsen Campania.
Nævn rundkirkerne på Bornholm...?
Østerlars, Nylars, Olsker og Nyker.
Frederikshavn fik sit navn, da byen blev købstad,
hvornår var det???
Frederikshavn fik sit nuværende navn i 1818 - og
blev samtidig udnævnt til købstad.
Hvad kalder Grønlænderne - Grønland??
Kalaallit Nunaat - Menneskenes land.
Buckingham Palace er med sine 77.000 m2 - en temmelig stor bygning. Den er i dag den engelske dronnings London-adresse.
Men den har selvfølgelig haft et andet navn, og et andet formål - Hvad var det oprindelige navn på bygningen?.
Oprindeligt hed slottet Buckingham House og blev bygget i 1703 til John Sheffield, hertug af Buckingham. I 1762 købte kong George d. III slottet af sir Charles Sheffield.
Sir Charles Herbert Sheffield, 1. baronet af Normanby, Lincolnshire, var en uægte søn af John Sheffield d.1. hertug af Buckingham og Normanby.
Hvad hed Napoli tidligere?
Byen blev oprindelig grundlagt omkring 800 år f.kr. som en græsk koloni, først under navnet Parthenope, men senere blev den kaldt Neapolis, der betyder "ny by" på græsk.