Whole Number
Division
Decimal Division
Multiplying Decimals
Whole Number
Multiplication
Mixed Questions
100

The area of a rectangle is 2,210 square feet. If the length of the rectangle is 85 feet, then what is the width?

284 

100

10.5 / 5

2.1

100

(2.7)(6.8)

18.36

100

38 x 214 

8,132

100

29 x 78

2, 262

200

Betsy's Bakery packages muffins in boxes of one dozen. If Betsy bakes 1,152 muffins on Saturday's, how many boxes are ready to sell?

65

200

At the fabric store, you spent $51.30 for 15 yards of fabric. How much did each yard cost?

$3.42 

200

(14.5)(9.2)

133.4

200

152 x 68

10, 336

200

(13.7) ( 8.2) 

112.34

300

A library has 16 shelves of fiction books. If there are 4,544 fiction books, how many books are on each shelf? 

284

300

3,230 / 95

34

300

Macy is buying 10.4 pounds of chicken to use in several recipes. The chicken is on sale for $2.30 per pound. How much will it cost Macy to buy the chicken? 

$23.92

300

Emily drives her car to and from work using a total of 15 miles. How many miles will she have driven, to and from work, during a 5 day work week?

75 

300

Eight family members would like to purchase a large gift costing $520. If the cost of the gift is split evenly, how much will each family member contribute?

$65

400

A small business celebrates serving 5, 110 customers in their first year of business. How many customers did they average each day?

14

400

210.8 / 34

6.2

400

On Monday morning, Emery went to the store. She bought 6 oranges for $2.39 each. What will be the total cost of the oranges?

$14.34

400

Rachel had 42 DVD shelves. Each shelf had 12 DVD's. How many DVD's did Rachel have all together?

504

400

Maryanne is make a bracelet at camp using beads that are 2.39 cm long. What will the length of the bracelet be if she uses 22 beads?

52.58 cm

500

Janelle's marathon training program suggests running 396 miles over a period of 22 weeks. What is the average number of miles Janelle will run each week to train for the marathon? 

18

500

A product at the grocery store is priced $12.84 for 6 ounces. How much did each yard cost?

$2.14

500

Miley walks her dog 5.2 km each day. How much will she walk her dog in a week? 

36.4

500

An orchard farmer wanted to know how many apples he had on his farm. Each tree had 13 apples. If the orchard contained 57 trees, how many apples are on the farm?

741

500

A store was buying uniforms for his employees. If each of his stores needs thirty-nine uniforms and he has twenty-four stores, how many uniforms will he need?

936 uniforms