502÷10=
50.2
1.32÷3=
0.44
6.48÷18=
0.36
A 16-ounce jar of pasta sauce costs $1.44. A 28-ounce jar of pizza sauce costs $1.96. Which item costs less per ounce?
28 Ounce Jar
You and a friend equally share the cost of popcorn and movie tickets.
Altogether, the movie tickets cost $16.00 and the popcorn costs $7.50.
How much do each of you pay?
Each friend paid $11.75
16.00 + 7.50 =23.50
23.50 divided by 2 is 11.75
3.4÷0.01=
340
2.4÷6=
0.4
31.2÷13=
2.4
Two adult tickets to the aquarium costs $79.90. Three children's tickets cost $73.35. How much MORE does 1 adult ticket cost than 1 child's ticket?
N/A
You travel 500.5 miles in 11 hours. You travel the same distance each hour.
How many miles do you travel each hour?
45.5 Miles
500.5 divided by 11 is 45.5
1.84÷0.1=
18.4
1.8÷9=
0.2
180.4÷11=
16.4
You have 4.5 cups of water. You drink 0.75 cup of water, 3 times each hour. How hours pass before you drink all of the water?
2 hours. Since you drink 3 times per hour, 0.75x3 is 2.25, and 2.25x2 is 4.5, which is our total amount of water.
Which is the correct divisor for the blank in this question:
34 ÷_____= 340
0.01
0.1
1
0.1
452.4÷0.1=
4,524
2.6÷5=
0.52
36.4÷14=
2.6
A produce manager buys 40 pounds of iceberg lettuce for $48.40 and 20 pounds of romaine lettuce for $36.80. Which kind of lettuce costs more per pound?
Romaine Lettuce costs more per pound
Iceberg - 40 divided by 48.40 is 1.21
Romaine - 20 divided by 36.80 is 1.84
0.6 ÷ 0.15 =
4
12.418÷100=
0.124
2.24÷3=
0.747
1.68÷24=
0.07
Orange juice costs $3.84 for 128 fluid ounces. Pineapple juice costs $2.56 for 32 fluid ounces. Which item costs more per fluid ounce.
Pineapple Juice is more expensive.
Orange Juice - 3.84 divided by 128 is 0.03
Pineapple Juice - 2.56 divided by 32 is 0.08
17.4 ÷ 0.01 =1,740
How did I get this answer?
Because there are 2 zeros in the divisor. You move 2 place values in the dividend.