Mrs. and Mr. Hum are sharing the cost of a funnel cake and lemonade. The two items together cost $12.50. How much will each of them spend?
$6.25
200
3482 / 16
217.625 or
217 R 10
200
118.5 / 5
23.7
200
What number is the remainder?
74 / 9 = 8 R2
2
200
10.22 / 14.6
0.7
200
Sylvan Hills is taking 30 lucky students on a field trip. The field trip will cost $473.70 all together. How much does the field trip cost for each student?
$15.79
300
2480 / 31
80
300
55.2 / 46
1.2
300
Which number is the dividend?
72 / 9 = 8
72
300
59.84 / 3.2
18.7
300
The score board at a basketball game went out after the first game. The new score board will cost $5379.99. How many months will it take to pay off if the school pays $75 a month?
71.7332 months or
72 months rounded
400
2876 / 44
65.36 or
65 R16
400
56.4 / 3
18.8
400
What number is the quotient?
182 / 7 = 26
26
400
751.2 / 2.5
300.48
400
Mrs. Hum and Mrs. Hoffpauir went and bought 150 new math books. All of the math books cost $3064.50. How much did each book cost?
$20.43
500
54912 / 44
1248
500
69.904 / 34
2.056
500
Which number is the quotient?
72 / 9 = 8
8
500
27027.28 / 5.6
4826.3
500
I went to Walmart and bought 110 bags of candy. All together I spent $2066.90 on candy. How much did each bag of candy cost?