6 ÷ 2 =
3
36 divided by 9
4
185 ÷ 5 = ?
37
What does it mean to divide?
To share; to seperate a number into smaller and equal groups
Ms. Kvebak bought a bag of 32 apples. Each apple pie used 4 apples. How many pies will she be able to bake?
8 pies
400 ÷ 4 =
100
96 divided by 6
192 ÷ 6 = ?
32
What is the remainder?
The part left over
There are 52 puppies in the dog park. Each tub holds 4 puppies. How many tubs will be needed so all the puppies can be in the water?
13 tubs
420 ÷ 6
70
57 ÷ 3 = ?
19
905 ÷ 5 = ?
181
What is the quotient?
The answer when dividing / the answer to the division question
The cost of 8 ceiling fans is $992. How much does each fan costs?
$124
Tanaya bought a set of beads to make bracelets. There are 4 types of beads and a total of 96 beads. If the total is divided equally, how many of each bead does Tanaya have?
96 ÷ 4 = 24
Tanaya has 24 beads for each type of bead.
75 ÷ 5
15
151 ÷ 5 = ?
30 R 1
What are the four steps in long division?
Think: Does McDonalds Sell Burgers
Divide, Multiple, Subtract, and Bring down.
There are 495 people traveling to the Super Bowl. They all ride in vans. Each van holds 9 people. How many vans are needed to take all the people to the Super Bowl?
55 vans
Reyansh's family and 2 of his friends went to Hawaii. Admission to the park costs a total of $120. If there were 6 people in Reyansh's group and everyone paid the same amount, how much did each person pay?
Each person paid $20.
84 ÷ 4 =
21
421 ÷ 6 = ?
70 R1
What is the relationship between multiplication and division?
Division is the opposite of multiplication
A train travels about 810 kilometers in 9 hours. How many kilometers does it travel each hour?
810 ÷ 9 = 90 kilometers each hour