Decimal Duel
Word Problem Wizards
Shop Smart
Divide & Solve
100


4.5 ÷ 5

0.9

100

$6.00 shared equally among 3 friends. How much each?

$2.00
100

3 erasers cost $1.20. What’s the price per eraser?

$0.40

100

7.2 ÷ 3 = ?

2.4

200

6.4 ÷ 4

1.6

200

8.4 liters of juice divided into 4 bottles. How much per bottle?

2.1 liters

200

5 notebooks cost $6.25. What’s the price per notebook?

$1.25

200

5.85 ÷ 5 = ?

1.17

300

8.1 ÷ 3



2.7

300

A cake costs $12.60 for 7 slices. What’s the price per slice?

1.8

300

$9.15 for 5 bottles of juice. What’s the price per bottle?

$1.83

300

13.6 ÷ 4 = ?

3.4

400

9.6 ÷ 6

1.6

400

$15.84 divided among 9 people. How much does each get?

$1.76

400

6 pens cost $14.40. What’s the price per pen?

$2.40

400

18.9 ÷ 7 = ?

2.7