Ratio/Proportion/Percent
Number Sense
Expressions & Equations
Geometry
Pot Luck & Probability
100
Ms. Cabrera charted the growth of a plant. What values would make the relationship below proportional? Week: 1, 2, 3, 4 Height 4, ?, ?, 16
What is 8 & 12
100
A scale on a map says that 3/4 in. = 4.5 miles. If a distance measures 4.5 inches on the map, how many miles actually separate the two points?
What is 27 miles?
100
Duncan has twin brothers. Duncan's age is twice the sum of his brothers' ages. If Duncan is 12 years old, how old are his brothers, b?
What is b= 3?
100
What radius results in a circle with an area of 254.34 square meters?
What is 9 m?
100
A triangle can have which set of sides: a) 15, 25, 45 b) 4, 12, 18 c)1, 10,20 d) 6, 9, 14
What is d: 6, 9, 14?
200
Ryan purchases a six-pack of bottled water for £3.36. What is the unit cost of the bottled water?
What is 56p?
200
What must be the value of y to make the statement true? 5 - y + 4 - 2 = 0
What is 7?
200
You are mailing postcards from your trip to New York. You spend $3.50 for the postcards and .28 for each stamp. If you spend a total of $7.98 how many postcards did you send?
What is 16 postcards?
200
A builder is remodeling a circular deck to increase the diameter from 8 feet to 14 feet. By how much will the circumference of the deck increase? By how much will the area of the deck increase?
The circumference will increase by 18.54 feet. The area will increase by 103.92 sq. feet.
200
Dom is trying to decided what to wear to school today. He has a pair of khaki trousers or a pair of jeans, and a white shirt, green shirt, blue shirt and red shirt to choose from. How many possible combinations of outfits can he choose from?
What is: 8 combinations?
300
Jack is looking for a new fishing pole for an upcoming trip to the Grand Canyon. He found the model he likes at a local sporting goods store. The price of the pole is $59.50 before 6% sales tax. However, he can purchase the pole on a website for $62.50 with no sales tax on the price. What is the price difference? Which is more expensive?
The difference is .57, The sporting goods store is more expensive.
300
Nina has £1.65 on her meal card and purchases a lunch for £2.35. How much does she need to put on her meal card to have a zero balance?
What is 70p?
300
Anthony works in a bakery. He is making cakes for a party. He needs 2 & 1/2 cups of sugar for each cake. He needs a total of 2 cups of sugar for ALL the cake decorations. If he needs 12 cups of sugar in all, how many cakes is he baking?
What is 4 cakes? (2 + 2.5c = 12)
300
A triangle has three angles: 45 degrees, 45 degrees and 90 degrees. How many possible triangles can you make?
What is infinitely many! Angles are ambiguous.
300
Given the scale below, what is the actual distance in miles as described on a map? Scale: 1 inch = 50 miles Measurement on scale drawing = 8 inches
What is 400 miles?
400
A couch that regularly costs $975 is on sale for $390. What is the percent markdown?
What is 60%/
400
Kristen is running the 800 meter race which is two laps around the track. Her first lap she ran in 59.4 seconds. Her second lap was run 2.6 seconds faster than her first lap. What is her total time for the race in seconds?
59.4+56.8 = 116.2 seconds
400
A triangle has three angles: (4x+4), (3x+4) and (2x+10). What is the value of x? What are the actual measures of each angle?
What is x=18; 76 degrees, 58 degrees, 46 degrees.
400
How many triangles can you create with side measures 3 in, 4 in, 5 in?
What is just one?
400
Solve an graph the following inequality: -4b - 1 < -9
What is b > 2? (teacher to check graph)
500
Olivia wants to increase her hourly wage by 3% next year. This year she earns $7 per hour. What hourly wage does Olivia want to earn next year?
What is $7.21/hour?
500
If x = 1, what is -x * -x * -x * -x *-x *-x?
What is 1?
500
Ava makes £8.50 an hour working part time. If she gets a £30 bonus this week, what is the fewest number of hours she ust work to make at least $200?
What is 20 hours?
500
This angle is the compliment of 17 degrees.
What is 83 degrees?
500
What are two ways to determine if the relationship between two quantities is proportional?
1) check for equivalent ratios throughout the table/graph 2) if graphed, the line graphs through the origin