7th Grade EOG Math
Multiplication Facts
Math Word Problems
Division
RANDOM
100

Kerry walks 3 miles each day. How far will she walk in 7 days? 

A 10 miles

 B 14 miles 

C 21 miles 

D 24 miles

C 21 miles

100

12 X 12

144

100

Martin ordered a pizza with a 16-inch diameter. Ricky ordered a pizza with a 20-inch diameter. What is the approximate difference in area of the two pizzas? 

A 50 inches2

 B 113 inches2 

C 201 inches2 

D 452 inches2 R

B 113 inches2

100

456/12

38

100

What is my favorite candy?

pull n peel twizzlers

200

 Which expression has the least value when x = 100? 

A 1 x 

B 10 x 

C 1  x 

D 10  x

C 1  x

200

352 X 25

8,800

200

Tony bought a $48 sweatshirt and used a coupon for a 10% discount. Keith bought an identical sweatshirt at a different store for $42.95. Which statement is true?

 A Tony paid $0.25 less than Keith paid. 

B Tony paid $4.95 less than Keith paid. 

C Keith paid $0.25 less than Tony paid. 

D Keith paid $4.95 less than Tony paid.

C Keith paid $0.25 less than Tony paid.

200

894/2

447

200

How many days are left in school?

4
300

The cafeteria staff made sandwiches. Each sandwich had either rye or white bread, either ham or turkey, and either cheese or no cheese. The staff made an equal number of each type of sandwich. The sandwiches were placed on a tray. Without looking, Mary will choose a sandwich. What are the chances that Mary will get a sandwich with cheese? 

A 1/8

 B 1/6

 C 1/3

 D 1/2

D 1/2

300

4480 X 98

439,040

300

Erica saw a skateboard on sale for $59.95. The original price of the skateboard was $79.95. What is the approximate percent discount on the skateboard? 

A 20% 

B 25% 

C 75% 

D 80%

C 75%

300

144/12

12

300

What day is your final exam?

1/2 - Monday

3/4 - Tuesday

5/6 - Wednesday

7 - Thursday

400

A 5-lb bag of apples costs $4.50, and an 8-lb bag of the same type of apples costs $7.52. Greg found the unit price, which is the constant of proportionality between cost and weight, for each bag of apples. What is the difference in the unit prices? 

A $0.04 per pound 

B $0.12 per pound

 C $0.16 per pound 

D $0.21 per pound

A $0.04 per pound

400

7 X 5

35

400

Jane wants to pick out an outfit for the school dance. She can choose from 3 pairs of pants, 5 shirts, and 2 pairs of shoes. How many different outfits does Jane have to choose from?

 A 10 

B 15 

C 30 

D 60

C 30

400

56/8

7

400

When is the last day of school?

June 9th

500

Which expression is equivalent to 3x – (2x + 4) + 5? 

A x + 9

 B x + 1

 C 5x + 9

 D 5x + 1

 B x + 1

500

60 X 10

600

500

Nicole wants to conduct a survey of the opinions of students at her middle school. Which survey sample would give her the most accurate results? 

A random students as they enter the school 

B students during math class 

C random seventh-grade students during lunch

 D teachers in the seventh-grade hallway

A random students as they enter the school

500

42/6

7

500

What percent of your grade is the final exam?

20%