Division
Decimals
Integers
Fractions
Word Problems
100
854 divided 2
What is 427
100
3.7 x 19.8
What is 73.26
100
-7 + 12
What is 5
100
3/4 + 3/4
What is 1 1/2
100
A company is shipping toys to stores in boxes. Each box will hold 16 toys. How many boxes will be needed to ship 2,944 toys?
What is 196 boxes
200
565 divided by 6
What is 94 R1
200
2.84 + 1.9
What is 4.74
200
-20 + 0
What is -20
200
6/7 - 1/7
What is 5/7
200
Three cases of bottled water cost $36. Each case contains 24 bottles. How much does one bottle cost?
What is $0.50
300
297 divided by 6
What is 49.5
300
193.8 - 21.72
What is 172.07
300
50 - (-8)
What is 58
300
1/2 + 5/11
What is 21/22
300
What is the quotient to the expression 74.8 divided by 8.5?
What is 8.8
400
9117 divided by 4
What is 2279.25
400
5.18 divided by 0.7
What is 7.4
400
7 x (-4)
What is -28
400
15 7/10 - 12 2/5
What is 3 3/10
400
The total admission cost for 25 students to go to the zoo was $337.50. The admission cost was the same for each student. What was the admission cost for each student?
What is $13.50
500
6,125 divided by 3
What is 2041.666.....
500
11.5213 divided by 0.7
What is 16.459
500
-74, -83, -62, -77
What is -62, -74, -77, -83
500
5 1/2 x 3
What is 16 1/2
500
Mrs. Smith went to the grocery store and bought the fruit below. 2.86 punds of apples, 4.5 pounds of oranges, 1.75 pounds of grapes. 2.33 pounds of bananas. How many total pounds of fruit did Mrs. Smith buy?
What is 11.44