Strawberries are $3.50 per pound. You bought $18.25 worth of strawberries. How many pounds did you buy?
5.21 pounds of strawberries
100
d- 1/4 = 3 1/2
d= 3 3/4
100
Rewrite 7x + 3x by combining like terms.
11x
200
y/2 =-10
y=-20
200
-8x-18+6
x=-3
200
Jose is joining a gym. He pays $20 each month and $3 for each special class. If he spent $35 last month, how many extra classes did he attend?
5 classes
200
1.2u-6=18
u=20
200
Find the product of 2x and 3.
6x
300
k-1=2.35
k=3.35
300
3x+9x= 36
x=3
300
An architect built a house with 13 bedrooms total. If the second floor had 2 bedrooms, how many bedrooms does the first floor have?
11 bedrooms on the first floor
300
-8x=56
x=-7
300
3x + 2(5x)
13x
400
8 1/5 =4p
p= 2 1/20
400
21=1/5n+11
n=50
400
You download music for $1.99 per song and spend a total of $15.92. How many songs did you download?
8 songs
400
11.8k=62.54
k=5.3
400
100x / -5
-20X
500
a/5 = 16/15
a= 5 1/3
500
11=i/2 +3
i=16
500
Brandy found a very good price on a large computer monitor. He paid $278 for a monitor that was only $45 more than half the original price. What was the original price?