Solve this equation.
x + 6 = 19
x = 13
What symbols have closed circles?
<= or >=
Make the equation/inequality given the word problem.
11 increased by m is equal to 14
11 + m = 14
Change into standard notation.
1.3 x 105
130,000
Find the rate of change. (For every 1 _____)
You score 84 points in six games. How much do you score per game?
14 points per game
Solve this equation.
4p = 64
x = 16
Solve this inequality.
4x > 40
x > 10
Make the equation/inequality given the word problem.
Alan bought a pizza with 12 slices. After he gave Joe p slices, Alan had 7 slices left.
12 - p = 7
Change into standard notation.
4.87 x 10-3
.00487
What is the rate of change of this table?
X: 2, 3, 4, 5
Y: 4, 6, 8, 10
2
Solve this equation.
x/8 = 4
x = 32
Solve this inequality.
2x - 1 < 5
x < 3
Make the equation/inequality given the word problem.
5 times k decreased by 7 is greater than 33.5k - 7 > 33
5k - 7 > 33
Change into scientific notation.
4,964
4.964 x 103
Find the rate of change.
The average adult breathes in about 37 L of air every 5 minutes. What is the rate of change of volume of air?
37/5 OR 7.4. OR 7 and 2/5 Liters per minute
Solve this equation.
3x - 11 = 25
x = 12
Solve this inequality.
5x + 7 <= 22
Open or closed? Right or left?
x <= 3
Closed, left
Make the equation/inequality given the word problem.
Tommy has x baseball cards. If he multiplied his baseball cards by 4 and increased them by 30 more, he would have 550 baseball cards.
4x + 30 = 550
Change into scientific notation.
.00000026
2.6 x 10-7
Which of these is the better deal? (Find the $ per bag)
3 bags of Doritos for $10.50 OR
5 bags of Doritos for $15
5 bags of Doritos for $15
Rate of change was $3 per bag
Solve this equation.
-2x + 23 = 41
x = -9
Solve this inequality.
8x - 14 > 58
Would the circle be open or closed? Arrow going to the right or left?
x > 9
Open, right
Make the equation/inequality given the word problem.
Jill must pay $15 admission to the amusement park, and she would like to play x carnival games that cost $3 each. She has at most $43 to spend.
15 + 3x <= 43 OR 3x + 15 <= 43
Change into standard notation.
6.04 x 10-9
.00000000604
Which is the better deal? (Find $ per oz)
It costs $3.80 for 45 fl. oz. of detergent OR
$7.99 for 90 fl. oz.
$3.80 for 45 fl. oz.
Rate of change was $.08 per fl. oz.