Identify the Independent Variable
Identify the Dependent Variable
Write the word problem as an equation
Is the ordered pair a solution?
100

At a deli counter, the price of an item is based on its weight.

Item's weight

100

At a deli counter, the price of an item is based on its weight.

The total price.

100

The cost to go to the movies is 9 dollars plus an extra 3 dollars for each snack that you buy. Write an equation to represent the total amount of money, m, that you spend when buying s snacks.

m = 3s + 9

100

Is the ordered pair (2,5) a solution to the equation?

2x + 1 = y

Yes

200

Wyatt is studying for a test. The longer Wyatt spends studying, the higher his grade will be.

The time Wyatt spends studying.

200

Wyatt is studying for a test. The longer Wyatt spends studying, the higher his grade will be.

Wyatt's grade.


200

It costs 50 dollars to join a gym, plus an additional 15 dollars each month. Write an equation that represents the total cost, c, when you join a gym for m months.

c = 50 + 15m

200

Is the ordered pair (3,10) a solution to the equation?

4x - 2 = y

Yes


300

It costs 99 cents to download music. The more music I download, the more money that I have to spend.

The number of songs that I download.

300

It costs 99 cents to download music. The more music I download, the more money that I have to spend.

Total money spent

300

A cupcake costs $3.50, plus an additional $0.25 for each topping. Write an equation to represent the total money spent on a cupcake, m, with t toppings.

m = 3.50 + 0.25t

300

Is the ordered pair (3,21) a solution to the equation?

y = 7x + 2

No

400

Madison gets paid 11 dollars an hour to babysit. The longer Madison babysits, the money she will make.

The time that Madison babysits.

400

Madison gets paid 11 dollars an hour to babysit. The longer Madison babysits, the more money she will make.

Total money earned

400

A video store charges 2 dollars and an additional 3 dollar maintenance fee for each DVD rental. Write an equation that represents the total cost, c, for each DVD rental, r.

c = 2 + 3r

400

Is the ordered pair (5,8) a solution to the equation?

x - 3 = y

No

500

y = 4x +3

x

500

y = 4x + 3

y

500

It costs 3 dollars to take a taxi, plus an additional 2 dollars for each mile you travel. Write an equation to represent the total price, p, for a taxi ride that is m miles long.

p = 3 + 2m

500

Is the ordered pair (2,23) a solution to the equation?

y = 23x

No