The cost for a pack of 48 waffles is $20.44. Find the unit price in dollars per waffle. Round to the nearest cent.
$0.43 per waffle
Solve
103
1,000
Solve for x.
45 = 254 - x
x = 209
Solve for u.
-3u + 11 = -8u + 51
u = 8
ADD (Simplify)
1/2 + 3/2 =
4
What is in seasons, seconds, centuries, and minutes but not in decades, years, or days?
What is N?
It costs $85.50 to clean 25 desks. Find the unit price in dollars and cents to clean each desk. Round to the nearest cent.
$3.42
Solve
92 + 102
181
Solve for x
75 = -x + 155
x = 80
Solve for y
6y + 5 = 8y + 11
y = -3
People make me, save me, change me, raise me. Who am I?
Money
What can make an octopus laugh?
What are ten-tickles (tentacles)?
Ali purchased 20.5 centimeters of wire for $16.40. Find the unit price in dollars per centimeter. Round to the nearest cent.
$0.80
Solve
83 x 43 - 62
32,732
Solve for v.
-v + 28 = 175
v = -147
Solve for u.
-7u + 11u + 5 = 2u + 31
u = 13
Who travels across the world but stays in the same corner?
He plays the Genie in the live-action movie Aladdin.
Who is Will Smith?
Jean did 300 jumping jacks in one hour. How many jumping jacks did she do PER MINUTE?
5
Solve
25 x 62 = ?
1,152
Solve for u.
87 = 205 - u
u = 118
DOUBLE JEOPARDY
Solve for v.
-3v + 12v + 6 = 7v + 30
v = 12
What is the last date of summer school?
June 23, 2023.

Who is Lumiere?
Goran buys 4.5 gallons of gas for $17.82. Find the unit price in dollars per gallon. Round to the nearest cent.
$3.96 per gallon
Solve
83 + 63 = ?
728
Solve for v.
-v + 189 = 86
v = 103
Solve for w.
-2w + 14w+ 3 = 8w + 27
w = 6
How many letters are there in the English alphabet?
18. 3 in ‘the’, 7 in ‘English,’ and 8 in ‘alphabet.’
Guess the movie:
"I'm bad and that's good. I will never be good, and that's not bad. There's no one I'd rather be than me."
What is Wreck It Ralph?
DOUBLE JEOPARDY
Tammy purchased 4 houses. Each house has 5 bedrooms that she rents out. If she wants to make $9,500, how much rent must she charge for EACH BEDROOM?
$475.00
DOUBLE JEOPARD
Solve
93 + 72 + 83 =
1,290
Solve for u.
-u + 66 = 236
u = -170
Solve for x
-7x + 11x + 5 = 2x + 31
x = 13
DOUBLE JEOPARDY
A girl is sitting in a house at night that has no lights on at all. There is no lamp, no candle, nothing. Yet she is reading. How?
The woman is blind, and she is reading Braille.
During what month do people sleep the least?
What is February?