A ratio is:
A. the distance between two points.
B. the product of two numbers.
C. a comparison of two quantities by division.
D. a multiple of a large number.
What is C?
100
Jose can walk 400 meters in 4 minutes. His unit rate of speed is:
A. !00
B. 100 meters per minute
C. 1600 meters
D. 1 minute per minute
What is B?
100
Orange juice is on sale at Publix for $2.50 per carton. You will pay this much for 4 cartons of juice.
What is $10.00
200
What is 4/20 written in simplest form?
1/5
200
Write the equivalent fraction:
5/6 = /24
20/24
200
It is equivalent to the ratio 12/6:
A. 6/4
B. 6/12
C. 8/5
D. 4/2
What is D?
200
If 3 pounds of oranges cost $4.50, it is the cost of 9 pounds of oranges.
What is $13.50?
200
WalMart sells a box of 12 Takis for $9.60. Target sells a pack of 6 Takis for $6.00. This store has the better deal on Takis.
What is Walmart?
300
What is 18/24 written in simplest form?
3/4
300
What is the missing number?
20/36 = 10/
18
300
A ratio compares two quantities measured in different units. True or false?
What is True?
300
3 song downloads cost $6.00. The unit rate per download is:
A. $18.00
B. 3/6
C. 6/3
D. $2.00
What is D?
400
What is 9/81 written in simplest form?
1/9
400
What is the missing number?
/45 = 12/15
36
400
8/4 is an equivalent ratio to 12/6. True or false.
What is True?
400
Mark's mother went to the gas station and put 7 gallons of gas in her car. She paid $21.70. Calculate the unit rate of the gas.
What is $3.10?
500
What is 27/90 written in simplest form?
3/10
500
Write the equivalent fraction:
5/9 = 25/
25/45
500
If 2 packets of flavoring are added to 24 ounces of water, this many packets of flavoring are added to 48 ounces of water.