What is a budget?
A plan on how to spend your money
If I put money into my account, what is it called?
Deposit, Credit
This type of card is linked directly to your bank
Debit Card
What is a unit price?
The cost for 1 item
Round 652 to the nearest 10
650
Is it ok to spend more money that you make?
No
If I take money out of my account, what is it called?
Debit, Withdrawal
What happens if you don't pay your credit card in full?
You get charged interest.
If I find a box of 6 granola bars for $5.00 - what is the unit price for 1 granola bar?
$5.00 / 6 = $0.83
What words mean a multiplication/division problem?
Each, Times, Multiply
What do you start with when making a budget?
The amount of income you have
When I enter a bill into my check register, do I add or subtract the amount?
Name one benefit of using a credit card.
Cash Back, Airline Miles, Building a Credit Score
Would you rather by a box of granola bars with a unit price of $0.87 or a box at $0.83.
The box with a unit price of $0.83
Round 652 to the nearest 100
700
Name something that you might have debt or a loan for?
House, Car, College
When I enter a paycheck into my check register, do I add or subtract my amount?
Add
I get 2% cash back on my credit card. If I spend $1,000 how much money do I get back?
$20
I have a coupon for $0.10 off a box of cereal that costs $2.99. How much is my cereal?
$2.89
What is the area of a rectangle with sides of 4ft and 9 ft?
4 x 9 = 36 sq ft
Name a variable expense.
Groceries, Electricity, Water, Heat, Clothing, Entertainment
I buy a box of cereal for $2.99. There is 6% sales tax. What is the total cost of my cereal?
$3.17
I borrow $500 a year at 12% interest for 3 years. How much interest do I owe?
$180
I have a coupon for 10% off my oil change. My oil change costs $39.99. How much is my oil change?
$35.99
What is the decimal for 4/100?
0.04