Budget
Check Register
Credit Cards
Grocery Shopping
Random
100

What is a budget?

A plan on how to spend your money

100

If I put money into my account, what is it called?

Deposit, Credit

100

This type of card is linked directly to your bank

Debit Card

100

What is a unit price?

The cost for 1 item

100

Round 652 to the nearest 10

650

200

Is it ok to spend more money that you make? 

No

200

If I take money out of my account, what is it called?

Debit, Withdrawal

200

What happens if you don't pay your credit card in full?

You get charged interest.

200

If I find a box of 6 granola bars for $5.00 - what is the unit price for 1 granola bar?

$5.00 / 6 = $0.83

200

What words mean a multiplication/division problem?

Each, Times, Multiply

300

What do you start with when making a budget?

The amount of income you have

300

When I enter a bill into my check register, do I add or subtract the amount?

Subtract
300

Name one benefit of using a credit card.

Cash Back, Airline Miles, Building a Credit Score

300

Would you rather by a box of granola bars with a unit price of $0.87 or a box at $0.83.

The box with a unit price of $0.83

300

Round 652 to the nearest 100

700

400

Name something that you might have debt or a loan for?

House, Car, College

400

When I enter a paycheck into my check register, do I add or subtract my amount?

Add

400

I get 2% cash back on my credit card. If I spend $1,000 how much money do I get back?

$20

400

I have a coupon for $0.10 off a box of cereal that costs $2.99. How much is my cereal?

$2.89

400

What is the area of a rectangle with sides of 4ft and 9 ft?

4 x 9 = 36 sq ft

500

Name a variable expense.

Groceries, Electricity, Water, Heat, Clothing, Entertainment

500

I buy a box of cereal for $2.99. There is 6% sales tax. What is the total cost of my cereal?

$3.17

500

I borrow $500 a year at 12% interest for 3 years. How much interest do I owe?

$180

500

I have a coupon for 10% off my oil change. My oil change costs $39.99. How much is my oil change?

$35.99

500

What is the decimal for 4/100?

0.04