There's No Such Thing as a Free Cash Flow
That's WACC!
Depreciate What You've Got
Accept the Consequences
Mo' Money, Mo' Problems
100

Formula for calculating the FCF at the end of a project.

FCF=(S-E-D)*(1-t) + D - DeltaNWC - DeltaPPE +- SideEffects + NSV + RecoveredNWC

100

Taco World Corporation has a capital structure of 40% debt and 60% common stock. The cost of debt for Taco World is 6%, and the cost of equity is 12%. The tax rate facing the company is 35%. What is the weighted average cost of capital for Taco World?

rWACC = 8.76%


rWACC = 40%*6%*(1-0.35) + 60%*12%

100

Depreciable basis of a piece of equipment that costs $50,000, has installation costs of $1,000, has moving costs of $500, and employee training costs of $800.

Depreciable Basis = $50,000+$1,000+$500=$51,500

100

Type of risk analysis where you adjust one variable to see the change in the final outcome.

What is sensitivity analysis?

100

Suppose a company decides to open a new branch in the next county. The after-tax cash flows for the new center are expected to be $15,000 per month. However, the new center will cause some customers to switch to the new branch creating a negative side effect. The lost membership fees from the original location are estimated at $2,000 per month. The after-tax operating margin on memberships is 60%.

What is the cash flow from the monthly side effect?

Side Effect = -$2,000*60% = -$1,200 per month

200

You have spent $2 million in project planning over the past and from these efforts, you have learned the following information. The project will require the purchase of equipment (5-year useful life) and $25 million. Employee training will cost another $5 million. The project will be operated for 4 years generating estimated annual sales revenues of $16 million and estimated annual expenses of $5 million. The tax rate for the project is 40%.

Suppose the firm will sell the equipment at year 4 and can get $8 million for it.

What are the taxes on the sale of that equipment?

Taxes on sale = t*(MV-BV) = 0.4*(8-5) = $1.2 million

200

A firm has a reported beta of 1.25. The risk-free rate in the economy is 2.25%, and the market portfolio risk premium is 5.5%. What is the required return to hold the firm's common equity?

rE = 9.13%


rE = 2.25% + 1.25*5.5%

200

Yearly depreciation for a piece of equipment with a depreciable basis of $2,000,000 and a useful life of 8 years that is depreciated using straight-line depreciation.

Yearly Depreciation = $2,000,000/8 = $250,000

200

Company A and Company B are very similar except Company A has higher fixed costs. Company _____ has a higher Beta.

A - higher fixed costs is associated with higher volatility and higher Beta

200

The working capital requirements for a 2-year project are as follow:

Year 0: Accounts Receivable = $0, Inventory = $100, Accounts Payable = $0

Year 1: Accounts Receivable = $100, Inventory = $100, Accounts Payable = $50

Year 2: Accounts Receivable = $150, Inventory = $100, Accounts Payable = $100

What is the investment in NWC for year 1?

Investment in NWC 1 = NWC1 - NWC0 = $150 - $100

NWC = CA-CL = (AR+Inv+Cash) - (AP+Accruals)

NWC0 = 0 + 100 - 0 = $100

NWC1 = 100 + 100 -50 = $150

300

You have spent $2 million in project planning over the past and have learned the following information. The project will require the purchase of equipment (5-year useful life) and $25 million. Employee training will cost another $5 million. The project will be operated for 4 years generating estimated annual sales revenues of $16 million and estimated annual expenses of $5 million. The tax rate for the project is 40%.

What is the FCF in time 0?

FCF0 = (0-5-0)*(1-.4)+0-0-25 = -$28 million

300

An analyst has collected the following data on Macro Corp’s financials.

Notes Payable: BV=$100,000, MV=$100,000

Long-term Debt: BV=$800,000, MV=$750,000

Preferred Stock: BV=$150,000, MV=$120,000

Common Stock: BV=$500,000, MV=$750,000

What is the weight in preferred stock in Macro Corp?


wP = 6.98%


Value of Firm = $100,000 + $750,000 + $120,000 + $750,000 = $1,720,000

wP = $120,000/$1,720,000 = 6.98%

300

What is the depreciation in year 3 of a piece of equipment that had a depreciable basis in year 0 of $150,000, has a useful life of 5 years, and is depreciated according to the 5-year MACRS schedule:

1     20%

2     32%

3     19.2%

4     11.52%

5     11.52%

6     5.76%

D3 = $150,000*19.2% = $28,800

300

A start-up technology company is trying to build a product that will compete directly with Groupon. A venture capitalist is being asked to provide $20 million in capital for the first round of funding. If the start-up is successful, the venture capitalist can exit the company in three years with $140 million (NPV today). If the start-up fails, the venture capitalist will exit the company in three years with a -$20 million loss (NPV today). The probability of success is expected to be 15%. What is the expected value of these two scenarios?

E(NPV) = $4 million = 0.15*140 + 0.85*(-20)

300

A firm just spent $4.00 million conducting a marketing survey.  The survey looked at consumer interest in a new home gaming system.  The firm has examined the results and will now invest $131.00 million in developing the new system.

What kind of cash flow is the $4.00 million spent on the marketing survey?

Sunk cost

400

You have spent $2 million in project planning over the past and have learned the following information. The project will require the purchase of equipment (5-year useful life) and $25 million. Employee training will cost another $5 million. The project will be operated for 4 years generating estimated annual sales revenues of $16 million and estimated annual expenses of $5 million. The tax rate for the project is 40%.

What is the FCF in time 1?

FCF1 = (16-5-5)*(1-0.4)+5-0-0 = $8.6 million

400

Amarillo Sky Incorporated issued a dividend this morning for $2 per share. Analysts expect dividends to grow at 4.25% per year going forward. The price of Amarillo Sky today is $8. What is the implied equity cost of capital based on this information?

rE = 30.31%


r= ($2*1.0425)/$8 + 0.0425

400

What is the book value of a 3-year-old piece of equipment with a depreciable basis of $100,000 and 5-year useful life depreciated by the 5-year MACRS schedule:

1     20%

2     32%

3     19.2%

4     11.52%

5     11.52%

6     5.76%

BV=$100,000-$20,000-$32,000-$19,200=$28,800

400

Your little sister wants to be a lemonade entrepreneur this fall. The fixed cost of the lemonade stand will be $30. The variable cost of making one cup of lemonade will be $0.10. She will charge an aggressive $0.50 for one cup of lemonade. How many cups of lemonade need to be sold to break-even? (cash-flow break even)

Cash-flow break-even units = FC/(P-VC)

=$30/($0.50-$0.10)=75 cups of lemonade

400

A new restaurant franchise requires $50,000 in new cooking equipment for the kitchen. The equipment will be straight-line depreciated over 10 years. At the end of the 8th year, the owner expects to salvage (sell) the equipment for $5,000 on the secondary market. The marginal tax rate for the owner is 35%.

What is the Net Salvage Value (NSV) when the cooking equipment is sold after 8 years?

NSV = $6,750 = $5,000 - 0.35*($5,000 - $10,000) = MV - t*(MV - BV)

BV = $50,000 - 8*$5,000 = $10,000

500

Daily Double!

$772.65 million

500

A company has an outstanding bond issue that will mature in 15 years. It pays an annual coupon of 9% and trades at 90% of face value. What would be the cost of new debt (if it issues near par value)?

rD = 10.34%


n = 15

I/Y = ? = 10.34%

PV = -1000*90% = -$900

PMT = $90

FV = $1000

500

Daily Double!

$28,838.21

500

The projects you should accept if your budget is $10,000:

Project A: Investment=$4,000, NPV=-$400

Project B: Investment=$8,000, NPV=$1,000

Project C: Investment=$3,000, NPV=$2,000

Project D: Investment=$1,000, NPV=$200

Project E: Investment=$1,000, NPV=$800

What is accept E, D, and C?

Project B PI = 9000/8000 = 1.125

Project C PI = 5000/3000 = 1.6667

Project D PI = 1.2

Project E PI = 1.8

500

A firm will use an existing warehouse for a project. The firm can sell the warehouse today for $3.5 million (after-tax CF) if it rejects this opportunity. The project will last ten years, and the firm thinks the after-tax value of the warehouse will appreciate by 4% per year during that time. Ignoring taxes, what is the net opportunity cost of the warehouse if the cost of capital facing the firm is 15%?

Net opportunity cost today = -$3.5 + $5.18/(1.15^10) = -$2.22 million

Opportunity cost of warehouse today = -$3.5 million

Value of warehouse at end of project =$3.5*(1.04)^10 = $5.18 million