Decimals
Fractions
Ratios
Unit Rate
Positive Vs. Negative
100

0.5 + 0.75

1.25

100

1/2 * 4/7

4/14 = 2/7

100

A basket contains 5 apples and 7 oranges. This is the ratio of apples to oranges written in simplest form.

5:7, 5/7, 5 to 7

100

A grocery store sells a pack of 6 sports drinks for $9.00. This is the unit rate per individual drink.

$1.50

100

Positive X Positive =

Positive

200

0.25 x 4

1.00

200

(1/8) / (1/3) 

3/8

200

What are the three ways you can write the ratio: 2 desks to 5 students?

2:5, 2 to 5, 2/5

200

A unit rate is measuring the rate of how many items?

One

200

Negative X Negative =

Positive

300

2.75 - 0.25

2.5

300

2/5 x 9/10

18/50 = 9/25

300

A fish tank has 4 gold fish and 6 guppies. This is the ratio of gold fish to the total number of fish in simplest form.

4:10 simplified to 2:10

300

A box of 5 fruit snacks costs $2.50. What is the unit rate?

0.50

300

Negative X Positive =

Negative

400

8.00 / 0.5

16.00

400

(4/9) / (8/9)

36/72 = 4/8 = 1/2

400

To make a matching shade of purple paint, you need 2 cups of blue paint for every 3 cups of red paint. If you use 9 cups of red paint, this is the amount of blue paint you will need.

6 cups

400

A driver travels 180 miles in exactly 3 hours. This is the driver's unit rate of speed in miles per hour.

60 miles per hour

400

-10 x 4 = 

-40

500

9.00 / 0.25

36

500

3/5 + 2/5

5/5 = 1

500

At a middle school camp, the ratio of boys to girls is 3 to 2. If there are 150 total campers at the camp, this is the number of girls.

60

500

A machine prints 45 posters every 3 minutes. At this exact same unit rate, this is the total number of minutes it will take to print 150 posters.

10 minutes

500

-80 / -4 = 

20